В Україні триває карантин через коронавірус, підбірка топ-матеріалів Здоров'я 24 допоможе вам розібратись з найскладнішими питаннями. Клацайте на підзаголовки та читайте статті.

Читайте також: Коронавірус в Україні: кількість хворих

Чи готова Україна до поширення коронавірусу?

За офіційними даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні понад 500 людей захворіли на коронавірус COVID-19. Серед інфікованих – 13 жертв, ще 8 хворих – одужали.

Карантин в Україні через коронавірус

Кабмін ухвалив рішення про введення карантину на загальнонаціональному рівні спершу до 3 квітня. Згодом, по всій Україні ввели режим надзвичайної ситуації, а карантин продовжили до 24 квітня.

Заходи, які впроваджують в Україні

Обмеження у роботі транспорту

  • 18 березня заборонили залізничне, авіа, автобусне міжміське пасажирське перевезення.
  • У Києві, Дніпрі та Харкові закрили метро.
  • Перевезення пасажирів у містах допускається у режимі до 10 осіб у маршрутках і таксі.
  • У тролейбусах, автобусах, вагонах трамвая одночасно можуть їхати до 20 осіб.
  • У транспорті можуть їхати лише люди в масках та респіраторах.

За пропозицією президента Володимира Зеленського заборонено роботу розважальних закладів та закладів громадського харчування. Працюють лише продуктові магазини, аптеки та АЗС.

Заборони, щодо проведення масових заходів

  • Заборонили проведення масових культурних, спортивних та розважальних заходів, а також навчальний процес у школах, університетах і дитсадках.
  • Заборона не стосується заходів державної необхідності, зокрема засідання Верховної та обласних рад.

По всій Україні надзвичайна ситуація інфографіка 24 канал

29 березня Уряд посилив карантинні заходи. Тепер, українці, які мали контакт з хворим на коронавірусну хворобу або хворіють на коронавірус та не потребують госпіталізації, зобов'язані дотримуватись режиму самоізоляції. А українці, які повернулися з-за кордону зобов'язані перебувати на обсервації.

"Обсервація чи самоізоляція: заходи, які зупинять поширення коронавірусу"

Відтак, якщо у вас є перераховані симптоми, ви перебували за кордоном, чи контактували з людьми, які повернулися з країн, де зафіксовані спалахи хвороби, слід звернутися до свого сімейного лікаря.

Лікар визначить необхідні санітарні заходи, це може бути самоізоляція, або госпіталізація і звісно, збір аналізів, який й встановить чи спростує наявність в організмі коронавірусу Covi-19.

Інкубаційний період — це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. Рекомендований ВООЗ термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів.

Як самоізолюватися, якщо ви живете не самі: інструкція

В цьому матеріалі ми пояснили, як правильно йти на самоізоляцію та чому це так необхідно наразі. Зокрема, як ізолюватися, якщо ви проживаєте в квартирі не самі, а з сім'єю чи сусідами. А також про те, як довго треба бути на самоізоляції та як купувати їжу в умовах домашнього карантину.

Карантин
Різниця між обсервацією та самоізоляцією/Інфографіка 24 Каналу

Китайський коронавірус COVID-2019: симптоми

Аби захистити себе від коронавірусу слід, перш за все, знати ознаки недуги. Спершу у людини починається лихоманка, яка супроводжується сухим кашлем. У 14% випадках інфекція може привести до пневмонії та проблем з диханням, а у 5% до важкого гострого респіраторного синдрому, ниркової недостатності та інших критичних станів.

Цікаво, що сінгапурські вчені повідомили про ще один специфічний симптом COVID-19. Так, багато хворих скаржилися на підвищену температуру й висип, який свербів. При цьому у них не було звичних для коронавірусу симптомів – нежитю, мокрого кашлю і болю в горлі.

Як перебігає коронавірус у людини та як змінюються симптоми впродовж хвороби

В цьому матеріалі пояснюємо, як симптоми змінюються впродовж хвороби. Інформація є корисною для тих, хто досі вагається, чи варто звертатися до лікаря. Детально: як протікає COVID-19 з дня у день – коли з'являється температура, біль в грудях та головне – коли починає розвиватися пневмонія чи інші ускладення COVID-19.

Як довго живе коронавірус на поверхнях

Наразі фахівці не можуть сказати наскільки довго COVID-19 може жити на поверхні різних предметів. За даними ВООЗ, "коронавіруси зберігають життєздатність на поверхнях від кількох годин до декількох днів", в залежності від температури, вологості та інших умов.


Скільки часу коронавірус живе на поверхнях/Інфографіка 24 Каналу

Профілактика COVID-19: як вберегтися

ВООЗ радить керуватися стандартними рекомендаціями щодо запобігання поширенню інфекції:

  • Регулярно мийте руки з милом;
  • Закривайте ніс та рот, коли чхаєте;
  • М'ясо, яйця та риба повинні термічно оброблятись;
  • Мийте фрукти та овочі;
  • Уникайте тісного контакту з будь-ким, хто проявляє симптоми респіраторних захворювань, такі як кашель і чхання;
  • Уникайте диких тварин та не відвідуйте ферми.


Як захиститись від коронавірусу: поради/Інфографіка 24 Каналу

До літа зараження COVID-19 спаде, але відновиться восени, – інтерв'ю з вірусологинею

В інтерв'ю 24 Каналу вірусологиня Алла Мироненко розповіла, як правильно вдягати маски, що робити коли повернувся з вулиці, коли мине пандемія, чи потрібно посилювати імунітет, як побороти коронавірус та багато іншого.

Зокрема про те, скільки в Україні насправді хворих на коронавірус, коли з'явиться вакцина проти недуги та інструкція дій, коли повертаєтеся додому з вулиці.

Ось частина рекомендацій від пані Алли:

  • Прати одяг одразу, коли повернувся не потрібно. Це вже занадто. Зараз майже всі в масках і ви ж не стоїте біля хворих довго і не чекаєте поки вас закашляють. Немає в цьому потреби точно.
  • Про взуття, то взагалі смішно, тому що на вулиці вірус на дорозі не лежить. Тобто, чисте взуття – це прекрасно, але до вірусу це немає ніякого відношення.
  • З тваринами так само, як і раніше, хочете – мийте лапи, хочете не мийте, але до вірусу це ніякого відношення немає. Тому що вірус на вулицях не лежить. Також собака не може заразити людину, це вже людська інфекція. Людина може заразитися лише від хворої людини.

Що таке пандемія і епідемія: пояснюємо різницю

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила пандемію коронавірусу COVID-19. В матеріалі ми пояснюємо що таке епідемія, а що таке пандемія та різницю між ними. Чим вона небезпечна та що передбачає.

Останнім масштабним випадком пандемії вважають Іспанку (1918-1920 року), яка забрала життя 50 мільйонів людей.

Науковці виявили збудника коронавірусу

Команда дослідників з Університету Торонто виявила агента-збудника коронавірусу COVID-19, який відповідає за поширення коронавірусу.

Вченим вдалося виокремити його, це допоможе дослідникам розробити діагностичні тести, методи лікування та вакцини, а також краще вивчити біологію, еволюцію та будову вірусу.

Який антисептик обрати та чи захищає він від вірусів

Зокрема, слід пам'ятати, що не кожен антисептик, який продають на касі в супермаркеті, впорається зі збудниками. Хороший антисептик повинен містити 60–80% спирту або 2% хлоргексидину.

Антисептик слід наносити на всю поверхню шкіри рук. Для цього використовуйте 3 мл розчину, а це не менше 24–27 "пшиків" кишеньковим антисептиком з дозатором. Якщо у вас такий, то просто відкрутіть дозатор та вилийте на руки не менш 3 мл.

Також ми писали про те, як зробити антисептик в домашніх умовах.

Рецепт приготування антисептику: 833,3 мл етилового спирту,41,7 мл пероксиду водню;14,5 мл гліцерину.

Знайшли слабке місце коронавірусу – вся справа в шипах

Команда вчених з Університету Міннесоти вивчила структуру нового коронавірусу і знайшла його слабке місце. Виявилось, що вплив на білкові шипи вірусу може перешкодити його поширенню.

Вчені вважають, що нові дані знадобляться для створення противірусних препаратів. Це хороший початок і лише перший крок у розробці стратегії боротьби з SARS-CoV-2 – збудником COVID-19.

Плаквеніл проти коронавірусу: препарат, яким лікуватимуть українців

Препарат Плаквеніл (діючі речовини якого гідроксихлорохін або хлорохін) показав обнадійливі результати у лікуванні коронавірусу під час клінічних досліджень. Ба більше, цей препарат виділили навіть у ВООЗ.

Україна також дозволила застосовувати лікарські препарати для лікування COVID-19 поза показаннями та інструкцією, якщо у них є доказова ефективність або рекомендації від інших країн. Відтак, хворих на коронавірус у нас також спробують лікувати Плаквенілом. Ми вже отримали партію цього препарату – її перерозподілили та направили в області.

Що це за препарат, чи справді ним лікують малярію та чому його так хвалять – читайте у матеріалі.

Які маски ефективні від вірусів?

Щоб підготувати цей матеріал, ми переглянули найпопулярніші українські сайти з оголошеннями й знайшли багато дивних пропозицій. Наприклад, деякі люди продають "Маску від коронавірусу (з іонами срібла)", хоч насправді це звичайний респіратор. Обман не був би настільки жалюгідним, якби не ціна у 960 гривень, й це зі знижкою.

Тож читайте про те, які маски захищають від вірусів, коли доцільно їх носити та які купувати.


Як носити маску /Інфографіка 24 Каналу

Окрім маніпуляцій з масками, виникло чимало фейків щодо лікування хворих на коронавірус. Зокрема, в мережі з'явилася інформація про начебто ефективні препарати проти коронавірусу. Ми проаналізували пропозиції та визначили, що людям пропонують купити Арбідол і Протефлазід.

Арбідол і коронавірус: чи справді радянський препарат може вилікувати COVID-19

Виглядає так, що китайські медики у пошуках ліків перебирають усі існуючі противірусні препарати. Арбідол – це противірусний препарат, який створили ще в СРСР в 70-х роках для лікування грипу та застуди.

Втім, чи є підстави вважати Арбідол ефективним проти коронавірусу?

Чи допомагає протефлазід проти коронавірусу

Український вчений, колишній керівник українського Центру грипу Олександр Гриневич заявив, що препарат протефлазід може вилікувати COVID-2019.

Інформація про те, що фуфломіцин може побороти коронавірус виглядає вкрай дивно і схожа на рекламу (препарат українського виробника). Тому ми не рекомендуємо купувати протефлазід, поки не з'являться підтвердження інформації від авторитетних джерел. До того ж, препарат коштує не дешево – близько 350 гривень.

Втім, вчені виявили справді ефективний препарат проти коронавірусу! І це справжній прорив та сенсація.

Тоцілізумаб проти коронавірусу: лікарі заявили про ефективність препарату

В Китаї вже схвалили використання тоцілізумабу. Як зазначено в нових рекомендаціях Національної комісії з охорони здоров'я Китаю, тоцілізумаб може застосовуватися для лікування пацієнтів з серйозним ураженням легень і високим рівнем цитокіну інтерлейкіну-6.

Цей препарат належить до групи імунодепресантів. Тобто він зменшує активність імунної системи. Його використовують для лікування артритів різної важкості.

Але препарату немає в офіційних рекомендаціях авторитетних джерел. До того ж він має дуже багато побічних реакцій і загалом лікування ним переноситься важко, тому бігти в аптеку і купувати тоцілізумаб не варто.

Підрахували, скільки людей може померти через коронавірус

Є кілька сценаріїв розвитку подій через поширення коронавірусу. Одне дослідження показало, що навіть при найкращому сценарії жертвами коронавірусу стануть 15 мільйонів людей, а глобальний ВВП зменшиться на 2,4 трильйона доларів.

Модель заснована на пандемії грипу в Гонконзі в 1968 роках, від якої померло близько 1 мільйона осіб. Найпохмуріший сценарій розвитку епідемії спирається на сумнозвісну іспанку, яка знищила до 50 мільйонів осіб в 1918-1920 роках.

що варто знати про коронавірус
Дані про смертність від коронавірусу/Інфографіка 24 Каналу

Що робити, якщо підозрюєте у себе коронавірус: інструкція

Симптоми коронавірусу не унікальні і їх легко можна сплутати з застудою чи грипом. Втім, захворіти на коронавірус таки небезпечніше.

Пояснюємо, як виявити у себе коронавірус COVID-19, чи зроблять вам тест на наявність інфекції SARS-2-Cov та як лікуватимуть, якщо діагноз підтвердять.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.