Раніше ВООЗ зазначив, що світ не готовий до пандемії.

Читайте також: Китайський коронавірус Covid-2019: симптоми та як намагаються лікувати

Що таке пандемія

Пандемія – що це?
Пандемія – це поширення захворювання у світових масштабах. Пандемія відбувається тоді, коли з'являється новий вірус грипу і поширюється по всьому світу, а населення немає імунітету до вірусу, а також ефективних засобів профілактики, тобто вакцинації та лікування.
Попередні випадки пандемій пов'язані зі спалахами вірусів грипу тварин.
Серед інфекційних захворювань, які набирали масштабу пандемії: чума, холера, грип.


Часто пандемії пов'язані зі спалахами вірусів грипу тварин/Фото:Unsplash

Чим небезпечна пандемія

Пандемія в сучасному світі може стати великою проблемою. Річ у тім, що у вірусів з'явилося значно більше можливостей для поширення, ніж колись. Люди легко можуть перелетіти з одного контенту в інший. До того ж густота населення зросла і збільшилась кількість соціальних зв'язків та комунікацій. Люди живуть у великих містах, які важче ізолювати.

Крім того, виникнення паніки, коли люди намагаються покинути епіцентр спалаху, може привести до ще більшого розповсюдження хвороби. Виготовлення вакцини може зайняти місяці або роки, бо пандемічні віруси є новими агентами. Медичні установи будуть перевантажені і може виникнути нестача персоналу для надання екстреної допомоги хворим на вірус, та іншим людям, які хворіють на звичайні захворювання.

Що таке епідемія

Фахівці використовують термін епідемія в тих випадках, якщо хвороба поширюється в різних куточках планети одночасно. Самого слова не варто боятися: їм позначають не рівень небезпечності хвороби, а масштаб її поширення. Воно може бути застосовано тільки до інфекційних захворювань.

Епідемія – що це?
Епідемія – тип хвороби, який поширюється зі швидкістю, що перевищує очікування фахівців. Це масове поширення інфекційного захворювання серед населення за короткий проміжок часу.

Епідемія тісно належить до поняття "епідемічний процес", йдеться про безперервність передачі інфекції від хворих людей або хворих тварин (джерела інфекції) здоровим людям. Спотворення перебігу епідемічного процесу спричинює високу інтенсивність передачі інфекції, а це у свою чергу призводить до розвитку епідемії.

Розрізняють сезонні та місцеві епідемії. Перші пов'язані зі щорічним зростанням у певні місяці року рівня захворювань до максимуму, другі – із надзвичайними ситуаціями в місті.


Епідемія може перерости у пандемію/Фото:Unsplash

До теми: Скільки людей захворіло на вірус з Китаю та у яких країнах: онлайн-мапа

Чим відрізняється епідемія від пандемії

Тобто, епідемія – це коли спалах захворювання активно і безконтрольно поширюється в одній країні. У той час, коли пандемія – це коли хвороба поширюється по різних країнах і континентах. Простіше кажучи, пандемією вважають епідемію, яка перейшла межу локального масштабу та загрожує всьому людству.


Поширення коронавірусу Covid-2019 фактично можна вважати пандемією/Фото: Unsplash

Чому Covid-2019 не визнавали пандемією

Поширення коронавірусу Covid-2019 цілком підходило під визначення пандемії ВООЗ майже відразу після виникнення вірусу, адже спалахи фіксували у різних куточках світу.

Представник ВООЗ – Тарик Ясаревич заявляв, що в організації наразі не використовують такого терміну.

"Для більшої ясності ВООЗ не використовує стару систему з шести фаз – від фази 1 (коли немає випадків передачі вірусу від тварини до людини) до фази 6 (пандемічної) - яку багато хто може пам'ятати по спалаху H1N1 у 2009 році", – зазначив представник ВООЗ.

Окрім того, генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус зазначав, що використання слова "пандемія" безумовно, може викликати страх, а людство повинне зосередитися на стримуванні та робити все можливе, щоб підготуватися до потенційної пандемії.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.