Проект створений за підтримки МХП.

Останні дослідження й оцінки вчених вказують на те, що коронавірус може вразити від 60%, а за найгіршими прогнозами до 90% населення по всьому світу. Такі оцінки лякають й заспокоюють водночас. Адже, це означає, що за сприятливих умов, якісного лікування багато людей попри зараження, одужають.

До теми: Як не захворіти на коронавірус: найважливіші засоби профілактики

Симптоми коронавірусу
  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.

Цікаво, також й те, що більшість людей, що хворіють на Covid-19, переносять його, як звичайний ГРВІ. За даними Центру громадського здоров'я, ця хвороба і є ГРВІ, але викликана невідомим раніше збудником.

Нова інфекція Covid-19 і грип мають схожий клінічний перебіг. В обох випадках збудник провокує респіраторне захворювання, яке може мати як легкий перебіг, так і важкий, зокрема може закінчитися летально.

Відома наразі інформація свідчить про те, що смертність внаслідок COVID-19 є вищою від рівня смертності грипу, особливо сезонного.

Відмінності коронавірусу від застуди

Covid-19 рідко супроводжується мокротами, головним болем, кашлем з кров'ю та проносом. Зовсім нетиповими для нового коронавірусу є такі симптоми, як нежить і біль у горлі.

Нежить і біль у горлі – ознаки інфекції верхніх дихальних шляхів. Відтак, увага! Якщо Ви постійно чхаєте та маєте нежить, радше за все, це звичайна застуда чи грип.

А ось новий збудник вражає передусім нижні дихальні шляхи. Хворі мають переважно сухий кашель, задишку та/або запалення легенів, але не біль у горлі.

Моделюємо ситуацію

Уявімо, у вас кілька днів підвищена температура тіла, кашель чи нежить. Ви панікуєте й телефонуєте до свого сімейного лікаря, просите, аби до вас приїхала бригада швидкої медичної допомоги в захисних костюмах і провели вам аналіз на коронавірус.

Ймовірно, вам відмовлять. Для того, щоб лікарі протестували вас на Covid-19, ви мали б повернутися з за кордону, або контактувати з хворим, у якого вже підтвердили коронавірус. Інакше, алгоритми розроблені ВООЗ та яким слідує МОЗ наразі не передбачають проведення перевірки на Covid-19.

Тому, варіант А – зрозуміти, що коронавірус у 80% випадків проходить в легкій формі, а хворі не завжди потребують госпіталізації, слідкувати за станом здоров'я, повідомляти телефоном свого сімейного лікаря про будь-яке погіршення самопочуття, та обов'язково ізолюватися щонайменше на 14 днів.

Варіант В – зробити тест на наявність коронавірусу самостійно. Така послуга вже доступна в кількох приватних лабораторіях.

Важливо: Якщо у вас симптоми інфекційного захворювання, ізолюйтеся та обов'язково повідомте про це свого сімейного лікаря! Саме він скаже, що робити при будь-яких ускладненнях та саме він може призначити вам проведення тесту на коронавірус. Якщо ви захворіли, але декларації з лікарем немає, все одно, зателефонуйте в реєстратуру найближчої до вас поліклініки.

Зазначимо, що МОЗ дозволив "швидкій" виїжджати на температуру до тих, хто має підозру, тому за телефоном 103 теж можна звертатися. Спершу медики проведуть тести на грип та інші віруси, наприклад, аденовіруси, риновіруси та інші типи коронавірусів.

Коли викликати швидку при підозрі на коронавірус

Не треба самостійно йти в поліклініку чи лікарню. МОЗ дозволив "швидкій" виїжджати на температуру до тих, хто має підозру, тому за телефоном 103 теж можна звертатися.

Відтак, якщо у вас підвищена температура тіла – 38 і вище, сухий кашель, задишка чи біль в грудях – терміново викликайте швидку або сімейного лікаря!

Якщо у вас немає сімейного лікаря, окрім найближчої поліклініки, можна звертатися на «гарячу лінію» НСЗУ, де порадять, що робити. В такому разі телефонуйте за номером – 1677.

Неможливо боротися з пандемією наосліп

В Україні практично відсутнє тестування на коронавірус. Всього від початку пандемії в нашій державі зробили лише кілька сотень тестів. Відтак, Україна на останньому місті за кількістю зроблених тестів на Covid-19 серед всіх країн світу, які борються з пандемією.

Всесвітня організація охорони здоров'я закликала країни робити тести на коронавірус при найменшій підозрі.

"Неможливо боротися з пандемією наосліп. Необхідно знати, де відбувається зараження", – заявили у ВООЗ.

У Міністерстві охорони здоров’я заявили, що як тільки в Україні з’являться тести, алгоритми виявлення та протидії коронавірусу будуть змінені.

Якщо в Україні люди зможуть швидко виявляти коронавірус – поширення хвороби вдасться зупинити, а поки залишайтеся вдома.

Також на тему: Шеф-кухар по-домашньому: як навчитись секретів кулінарії на карантині

Що треба знати про тести на коронавірус

Їх є два види: експрес-тести й ПЛР-дослідження. Для експрес-тесту у вас візьмуть кров з пальця та вже за 10 хв ви знатимете результат. Він визначає, чи є в організмі антитіла до вірусу. Але тут важливо знати, що антитіла з’являються лише на 5—7 день інфікування.

Якщо експрес-тест підтвердить коронавірус, діагноз обов'язково перевірятимуть ще раз за допомогою ПЛР-дослідження, зразки аналізу відправляють до лабораторії, а результат буде наступного дня.


Чим відрізняються тести на коронавірус/Інфографіка 24 Каналу

А якщо тест позитивний – як в Україні лікують людей з коронавірусом

Якщо, у вас підтверджують коронавірус, вас госпіталізують до інфекційної лікарні.

Специфічного лікування від коронавірусу наразі немає. У всьому світі ускладнення від Covid-19 лікують відповідно до індивідуального перебігу хвороби пацієнта. Зазвичай, коронавірус провокує в пацієнта розвиток пневмонії, власне її й лікують медики.

В обласних лікарнях є базові реанімаційні комплекти, до яких входить обладнання для штучної вентиляції легень, які може знадобитися у разі ускладнень. У критичних випадках можуть знадобитися апарати для штучного насичення крові киснем – але таких в Україні приблизно вісім, майже всі вони у столиці. За необхідності апарати везтимуть у регіони, або пацієнта – до Києва.

Період одужання може тривати приблизно декілька тижнів. У ВООЗ зазначили, що період одужання може тривати до 6 тижнів.

Варто розуміти, що від коронавірусу можна одужати, головна його небезпека – швидкість поширення та висока смертність серед старших людей вікової категорії 80+, а також людей із хронічними хворобами.

Тому, найкращим рішенням буде самоізоляція, гігієна та спокій. Здорово харчуйтеся, добре висипайтеся та не нервуйте. Хороший імунітет – запорука вашого здоров'я.

P.S. Також не вірте, що імунітет можна підвищити добавками чи вітамінами, лише здоровий спосіб життя!

Проєкт створено за підтримки МХП.

Більше дивіться у відео: