Коронавірус SARS-CoV-2 виходить з організму інфікованої людини в навколишнє середовище при диханні, розмові, кашлі, чханні, співі. У всіх перерахованих ситуаціях залучена ротова порожнина, але дослідження передачі інфекції розглядають як джерела вірусу тільки дихальні шляхи (ніс, бронхи, легені). Наукова робота про це опублікована на ресурсі для препринтів medRxiv.

Також на тему: Скільки зберігається імунітет до коронавірусу: нове дослідження

Прояви COVID-19 з боку порожнини рота зустрічаються в 45% випадків хвороби, це показав огляд досліджень, який включав дані понад 10 тисяч пацієнтів. У великої кількості пацієнтів присутні сухість рота, висип на слизовій, втрата смаку. На виявленні вірусу в слині засновано багато ПЛР-тести. Але про роль ротової порожнини в розвитку і передачі інфекції відомо дуже мало.

Коронавірус живе в роті

Вчені з Університету Північної Кароліни провели перше дослідження, яке фокусується на ролі ротової порожнини в передачі COVID-19. Згідно з їхніми даними, рот – найважливіше джерело коронавірусної інфекції.

Вчені виявили, що епітелій порожнини рота може бути інфікована коронавірусом. Кількість вірусів в слині було пов'язано зі ступенем порушення сприйняття смаку і запахів. У цій частині дослідження взяли участь 40 осіб.

Дослідники також проаналізували генетичні дані про різні клітини і тканини. Вони виявили, що рецептори, які потрібні коронавірусу для інфікування людини (ACE2), виражені в порожнині рота, слинних залозах, мигдалинах і язику. Крім цього, вчені виявили SARS-CoV-2 в 16 з 28 слинних залоз людей, які померли від COVID-19.

Вчені вважають, що порожнина рота може бути первинним джерелом інфекції й роль слини в поширенні COVID-19 велика. На їхню думку, це підкреслює важливість носіння масок і соціального дистанціювання.


Симптоми коронавірусу / Інфографіка 24 Каналу