Учені опублікували результати дослідження, яке мало на меті з'ясувати причини утворення тромбів після щеплення цими препаратами, в журналі The New England Journal of Medicine. Науковці вважають, що це відкриття вплине на розробку майбутніх вакцин.

Дивіться також AstraZeneca визнала ризики тромбозу: у МОЗ сказали, чи були випадки серед українців

Учені переконані, що ризики спричинені аутоімунною реакцією, до якої деякі люди генетично схильні.

Деталі дослідження

Вакцини на основі аденовірусу, як-от J&J та AstraZeneca, містять компонент, який у генетично схильних людей може викликати вироблення незвично структурованих антитіл проти білка, залученого до згортання крові, – ідеться у дослідженні.

Учені планують ідентифікувати цей компонент і спробувати видалити його за допомогою генної інженерії.

Імовірно, гематологи та фахівці з інтенсивної терапії завдяки цьому частіше виявлятимуть випадки ризику тромбозів.

Що відомо про тробмоз після щеплень

За даними Єльської школи медицини, з понад 18 мільйонів людей, які отримали одноразову вакцину J&J, у 60 людей виник тромбоз. При цьому 9 із цих 60 пацієнтів – померли.

Це стало причиною того, що компанія вилучила чи обмежила використання вакцини AstraZeneca у кількох країнах, зокрема у Данії та Норвегії у 2021 році. В Австралії ускладнення виникало у 2 – 3 людей на 100 000 вакцинованих віком до 60 років, тут вакцину перестали використовувати з березня.

Дивіться також AstraZeneca відкликає свою вакцину в усьому світі

Johnson & Johnson також заявила, що підтримує дослідження, які допомагають у розробці безпечних та ефективних вакцин.

Зазначається, що обидві вакцини відіграли важливу роль у програмах вакцинації на ранніх етапах пандемії. Одне з досліджень показало, що вакцина AstraZeneca врятувала приблизно 6,3 мільйона життів у 2021 році.