До цього людство познайомили з шістьма штамами коронавірусу, які вражають людину. COVID-19, який спершу спалахнув у Китаї, став сьомим за рахунком. Чи небезпечний коронавірус насправді – читайте у матеріалі 24 каналу.

Актуально Що робити, якщо підозрюєте у себе коронавірус: інструкція

В основному, коронавірусами заведено вважати віруси інфекційного бронхіту птахів, хоча в цю родину входять і коронавіруси людини.

Основними ознаками COVID-19 є респіраторні симптоми, лихоманка, кашель, задишка й ускладнене дихання. Але низка лікарів та дослідників повідомляють про те, що вони не є єдиними. Зазначимо, що деякі люди можуть взагалі не мати симптомів, але бути носіями інфекції.

Спершу спалах захворювання нагадав епідемію SARS, під час якої на початку 2000-х років у десятках країн (переважно в Азії) загинули 774 людини. Аналіз генетичного коду збудника нового коронавірусу SARS-CoV-2 показав, що він тісніше пов'язаний із SARS, ніж будь-який інший коронавірус людини. Втім, очевидно, що його наслідки пандемії COVID-19 значно масштабніші.

я
Коронавірус – що це?
Це рід вірусів, які здатні викликати застудні захворювання та атипові пневмонії. В основному, коронавірусами заведено вважати віруси інфекційного бронхіту птахів, хоча в цю родину входять і коронавіруси людини.
Коронавірус COVID-19
Саме так офіційно називають спалах коронавірусної хвороби, яка розпочалась в Китаї у 2019 році. Інфекцію вперше виявили в місті Ухань, ймовірно, саме там вона й зародилася. Місцеві жителі захворіли на пневмонію невідомого походження. Вчені вивчили геном вірусу та встановили, що він на 70% схожий на SARS-COV, який у 2012 році став причиною високої смертності через гострий респіраторний синдром.
Поки що всі докази вказують на те, що збудник виник природним чином, а не штучним. Походження вірусу зв'язують з тваринно-промисловим ринком в Ухані.

Перша смерть від вірусу в Китаї

Перша смерть від коронавірусу трапилася 11 січня, після чого хвороба почала активно поширюватися світом. Нині по всьому світу зареєстровано понад 3 мільйони хворих людей, понад 200 тисяч з яких померли.

Коронавірус у Китаї
Коронавірус COVID-19 спершу спалахнув у Китаї на початку грудня

У лютому та березні переважна більшість країн ввела карантинні обмеження та закрила міжнародні кордони. Ймовірно, такі заходи ввели запізно, адже нині коронавірус зафіксували ледь не в кожному куточку світу.

Спершу епіцентром спалаху було китайське місто Ухань. Втім у березні критичною точкою стала Італія, а у квіті – США. Тим часом, за словами китайської влади, у Китаї епідеміологічна ситуація нормалізувалася.

До теми Поширення коронавірусу у світі – захворіли більш ніж 3 мільйони людей: карта онлайн

Захворювання поза межами Китаю

Коронавірус з'явився в Ухані ще в грудні. За останніми даними, від нього там загинули понад 4 тисячі людей. Нині китайський коронавірус зафіксували у щонайменше 210 країнах світу. Найбільше випадків зараження зареєстрували у США, Іспанії та Італії. Зокрема, у США захворіли вже більше ніж мільйон людей, а понад 50 тисяч померли.

Вірусна пневмонія – основні симптоми:
  • висока температура, яка стабільно тримається;
  • погіршення загального стану;
  • втрата апетиту;
  • часте дихання, виникає задишка;
  • слабкість, млявість, зниження активності;
  • кашель різної інтенсивності.

Рідші симптоми:

  • втрата смаку або нюху;
  • висип або кропив'янка;
  • почервоніння очей або кон'юнктивіт;
  • нудота, блювота або діарей;
  • делірій, запаморочення або м'язова слабкість;
  • серцево-судинні ускладнення.

Що відомо про хворобу

Вчені прийшли до висновку, що COVID-19 не такий небезпечний, як вважалось раніше. Збудник коронавірусу SARS-CoV-2 – це PHK-вірус і за останні кілька місяців він дещо мутував. Але фахівці зазначають, що він мутував дуже повільними темпами та нові його копії не надто відрізняються від оригіналу. Тобто переживати не варто, скоріше за все, з часом він стане слабшим та за подібністю наблизиться до грипу.

Ось останні цифри про небезпеку коронавірусу:

  • У 80% випадків захворювання Covid-19 призводить лише до слабких симптомів, які не становлять небезпеки.

  • У 14% випадків розвиваються серйозні проблеми, включаючи пневмонію і труднощі з диханням.

  • У 5% випадків хвороба призводить до критичних станів – дихальної недостатності, септичного шоку.

У 3,4% випадків хворі помирають. Що старша людина, то небезпечніший для неї цей вірус, тоді як діти заражаються доволі рідко. Також виявилось, що чоловіки частіше помирають (2,8%), ніж жінки (1,7%).


Дані про смертність від коронавірусу/Інфографіка 24 каналу

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.