При харчовій алергії імунна система людини помилково розпізнає певні продукти чи речовини, що містяться в них, як небезпеку. Найчастіше при першому контакті з алергеном до нього виробляються спеціальні антитіла. Вже при повторному споживанні такої їжі імунітет виділяє молекули-медіатори (наприклад, гістамін та серотонін). Вони й впливають на розвиток основних симптомів алергії.
Також на тему: Що таке кропив'янка та наскільки вона небезпечна
Симптоми харчової алергії
Прояви харчової алергії зазвичай можна побачити протягом кількох хвилин – двох годин після вживання їжі, на яку в людини є негативна реакція. Симптоми можуть бути як легкими, що створюють лише дискомфорт, так і важкими, що несуть загрозу для життя і потребують негайного медичного втручання.
Алергічні реакції можуть включати:
- кропив’янку;
- почервоніння шкіри;
- висип;
- набряк обличчя, язика, губ;
- блювоту та/або діарею;
- спазми в животі;
- кашель;
- запаморочення та/або нудоту;
- набряк гортані, голосових зв’язок;
- втрату свідомості.
Чому виникає алергія на їжу
Вона має переважно спадкову природу. Якщо один із батьків має алергію, то ймовірність виникнення такої ж реакції на деякі продукти у малюка досить висока. У двох батьків-алергіків дитина практично завжди має ту саму проблему.
Також алергію можуть спровокувати: мала тривалість грудного вигодовування, вік дитини при першому контакті з алергеном, підвищена проникність слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, зниження місцевого імунітету кишечника та зміна складу кишкової мікрофлори.
До теми: Чим відрізняються ліки проти алергії та як їх підібрати
Які продукти найчастіше викликають алергію
Науковці знайшли понад 160 харчових продуктів, які можуть викликати алергію. Але найчастіше в людей проявляються негативні реакції від такої їжі:
- злакові вироби (містять глютен);
- молюски та ракоподібні;
- яйця;
- риба;
- арахіс;
- соя;
- молочні продукти;
- горіхи.
Термічна обробка їжі може зменшувати кількість алергенів / Фото Unsplash
Цікаво, що термічна обробка деяких продуктів у процесі приготування може впливати на їхню "алергенність". Також чутливість до певних продуктів може змінюватись протягом життя. Зокрема, діти часто "переростають" алергію на коров'яче молоко та курячі яйця. Водночас алергічні реакції на рибу чи морепродукти зберігаються зазвичай все життя.
Також нерідко трапляються перехресні алергічні реакції, коли схожі за структурою білки викликають появу симптомів: наприклад, пацієнти із чутливістю до пилку берези чи амброзії можуть відчувати першіння та свербіж у горлі при вживанні персиків, яблук або горіхів.
Читайте також: Що таке алергічний риніт та як з ним боротися
Як зрозуміти, що у вас харчова алергія
Якщо ви підозрюєте наявність у себе або своєї дитини харчової алергії, варто звернутися до лікаря-алерголога. Після детального аналізу ваших скарг він може запропонувати додаткові обстеження:
Шкірні тести. При аналізі шкіру злегка дряпають та наносять розчин алергену. Якщо є реакція – з'являється почервоніння або пухирці. Цей тест не проводять у період сезонного загострення, а перед обстеженням потрібно відмовитись від препаратів, які можуть вплинути на результати.
Аналіз крові. Під час нього визначають рівень специфічних антитіл IgE. Залежно від методики цей тест дозволяє виявити як групу алергенів, так і окремі молекули-компоненти продукту.
Діагностична дієта. У цьому випадку з раціону виключається один продукт або група продуктів, з яким можуть бути пов'язані ваші симптоми. За кілька тижнів лікарі можуть оцінити зміни у вашому самопочутті.
Харчовий провокаційний тест. Суть цього тесту полягає в тому, що ви приймаєте продукт, який містить можливий алерген, але тільки під наглядом лікаря. Поява алергічних реакцій дозволяє діагностувати захворювання.
Як виглядає харчова алергія / Фото shutterstock
Як лікувати харчову алергію
Перш за все потрібно виключити алерген зі свого раціону у будь-яких, навіть мінімальних кількостях. Уважно читайте етикетки та не вживайте продукти або інгредієнти, які можуть викликати негативні симптоми. Деякі з цих продуктів з часом можна спробувати знову вводити до раціону (в основному це стосується дітей), але лише під контролем лікаря.
Немовлятам, які на грудному вигодовуванні, може знадобитися переведення на суміші, які не містять, наприклад, білка коров'ячого молока.
Якщо ваші симптоми алергії не загрожують життю, можна приймати антигістамінні препарати. Медики рекомендують пити ці ліки при появі симптомів, або якщо є ймовірність випадкового вживання алергену.
Відтак алергія – це не відмова від повноцінного життя. Якщо підібрати препарат, який ефективно полегшуватиме симптоми, людина може насолоджуватись життям, не остерігаючись негативних реакцій на продукти.
Фармакологи здійснили значний прогрес у створенні ефективних ліків проти алергії, які також мають високий профіль безпеки. Найновіша їхня розробка – активні метаболіти антигістамінних препаратів другого покоління. До них належить препарат Еріус® від міжнародної компанії Bayer. Його діючою речовиною є дезлоратадин. Якщо головним проявом харчової алергії є кропив’янка, цей лікарський засіб може бути доречним у її подоланні. Еріус® починає діяти вже через 30 хвилин після прийому та зберігає ефективність протягом доби.
На відміну від інших антигістамінних препаратів, Еріус® не взаємодіє з іншими лікарськими засобами та алкоголем, а також майже не викликає сонливості.
Реклама лікарського засобу. РП №UA/5827/01/01 від 15.02.2017 та №UA/5827/02/01 від 29.11.2017. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і ознайомитися з інструкцією для застосування, що додається до лікарського засобу. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Препарат відпускається без рецепта. ТОВ "Байєр", 04071, м.Київ, вул. Верхній Вал, 4-Б. CH-20221005-58.