Найголовніша запорука успіху у боротьбі з алергією – це ідентифікація алергену і припинення його впливу на організм людини. Коли відомо, що є першопричиною, вирішити проблему набагато легше. Для цього необхідне ретельне медичне обстеження, яке зазвичай потребує часу. А симптоми алергії псують людині життя вже зараз.

Читайте також: Знайшли простий спосіб знизити ризик харчової алергії

Щоб людина мала змогу їх позбутися медицина й винайшла такий вид лікування, як симптоматичне, тобто, спрямоване на здолання симптомів захворювання. При алергії один з методів боротьби з її симптомами – прийом антигістамінних препаратів. Чим вони відрізняються та які з них найефективніші – дізнавайтесь у нашому матеріалі.

Як діють ліки проти алергії

Алергія виникає через неправильну реакцію імунітету. Він сприймає безпечні речовини як загрозу і застосовує усі свої сили, щоб її побороти. При цьому виділяється гістамін – медіатор або пускова речовина алергічних реакцій. Він знижує артеріальний тиск і спричиняє спазм гладких м'язів. Через це виникає застій крові в тканинах, який супроводжується їхнім набряком.В результаті з'являються симптоми алергії у вигляді нежитю, чхання, свербежу в носі і очах, сльозотечі, почервоніння очей, шкірного висипу тощо.

Для того, щоб впоратись з цими проявами алергії, створені антигістамінні препарати. Вони блокують чутливі до гістаміну структури (рецептори) в гладких клітинах, гладкій мускулатурі та ендотелії (ці клітини вистилають внутрішню поверхню кровоносних і лімфатичних судин). Це заважає гістаміну зв’язуватися з рецепторами та послаблює симптоми алергії.

Чим відрізняються антигістамінні засоби

Офіційно антигістамінні засоби поділяють на дві групи: першого та другого покоління. Препарати першого покоління створили ще у 1930-х роках. Їхня особливість полягає в тому, що крім лікувального впливу на тканинні рецептори гістаміну, вони здатні проникати до структур центральної системи, спричиняючи підвищену сонливість, зменшення концентрації уваги та сповільнення реакції.

До інших побічних ефектів антигістамінних засобів першого покоління належать:

  • Сонливість і запаморочення.
  • Сухість у роті, підвищення в’язкості мокротиння, біль у животі, закреп, нудота тощо. Це відбувається через те, що препарати першого покоління блокують не лише гістамінові рецептори, а й м-холінорецептори.
  • Прискорення серцебиття та зниження артеріального тиску.
  • Звикання.

Тривалість дії переважної більшості антигістамінних препаратів першого покоління не перевищує кількох годин. Тому приймати їх доводиться кілька разів на добу.


Ліки проти алергії мають різну ефективність та рівень безпеки / Фото shutterstock

Препарати другого покоління було створено в 1980-х роках. Їх пригнічувальний вплив на гістамінові рецептори, а отже, і лікувальний ефект може тривати аж до 24 годин. Таким чином, лише один прийом на добу дозволяє тримати симптоми алергії під контролем. До того ж вони майже не проникають через гематоенцефалічний бар'єр, тому ризик сонливості та порушення концентрації уваги у препаратів другого покоління значно менший у порівнянні з попередниками.

Втім, і на сонці бувають плями, тому й антигістамінні засоби другого покоління не позбавлені певних недоліків. Адже для того, щоб вони спрацювали, потрібна їх активація у печінці. А ось повністю здоровою печінкою похвалитися може не кожен.

До того ж деякі антигістамінні препарати можуть спричиняти зниження артеріального тиску, прискорення серцебиття, аритмію і загальну слабкість.

Наразі зроблений крок до покращення властивостей антигістамінних препаратів, адже виділені активні метаболіти препаратів другого покоління – продукти перетворення ліків в організмі людини, що і є основою їх лікувального ефекту. Як правило, вони починають діяти, як тільки потраплять у кров, бо не потребують активації у печінці. До того ж їхній ефект не залежить від стану функції печінки пацієнта. Тому активні метаболіти антигістамінних препаратів останнього покоління вважаються ефективними та з високим профілем безпеки.

Саме до цієї групи належить Еріус®, який містить діючу речовину дезлоратадин. Дезлоратадин є активним метаболітом лоратадину – антигістамінного засобу останнього покоління. Еріус® ефективно долає симптоми алергії та має протизапальний (пригнічує реакції алергічного запалення), антигістамінний та протиалергічний ефекти. Еріус® починає діяти через 30 хвилин після прийому та допомагає позбутися проявів алергії на 24 години.

Застосування Еріус® пов’язане зі значно меншими ризиком небажаних явищ у порівнянні з препаратами попередніх поколінь. Він практично не впливає на центральну нервову систему (не викликає сонливості та загальмованості*), не має токсичного впливу на серце і не взаємодіє з іншими лікарськими засобами та алкоголем. Його дія не залежить від прийому їжі та напоїв, на відміну від деяких інших засобів.


(*з частотою <1/10000)

Як вибрати ліки проти симптомів алергії

Не нехтуйте своїм здоров'ям та зверніться до медиків, якщо у вас проявились симптоми алергії, якої раніше не було. Насамперед потрібно обговорити це на прийомі у сімейного лікаря, який вже при потребі скерує на консультацію до алерголога.

Тільки після діагностики лікар зможе найбезпечніше підібрати необхідні ліки. Адже препарати можуть діяти на людей по-різному та в кожному з випадків мати іншу ефективність, навіть якщо є чутливість до однакового алергену. До того ж у всіх ліків є свої протипоказання, котрі треба враховувати.

Рекомендуємо звертатись до лікаря й у випадках, коли ви вже знаєте свій алерген, проте звичні для вас ліки втрачають ефективність.

Тож алергія – точно не привід панікувати. Поки науковці розробляють нові методи боротьби з нею, лікарі допоможуть підібрати препарати, завдяки яким можна полегшити неприємні симптоми алергії.

Реклама лікарського засобу. РП №UA/5827/01/01 від 15.02.2017 та №UA/5827/02/01 від 15.02.2017. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і ознайомитися з інструкцією для застосування, що додається до лікарського засобу. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Препарат відпускається без рецепта. ТОВ "Байєр", 04071, м.Київ, вул. Верхній Вал, 4-Б. CH-20220905-49.