Алергічний риніт – захворювання, від якого страждають до 40% людей. Залежно від періодичності проявів симптомів він поділяється на: сезонний (сінна лихоманка або алергія на пилок) та цілорічний (реакція на побутові алергени: домашній пил, тварин тощо).

До теми Чим відрізняються ліки проти алергії та як їх підібрати

Найбільш поширеним є сезонний алергічний риніт, при якому відбувається надмірна реакція імунної системи на пилок різних рослин. Той з повітрям потрапляє на слизові оболонки носа, очей та ротової порожнини, а також у бронхи, контактує зі шкірою та викликає симптоми алергії.

Сінна лихоманка має чітко сезонний характер, який збігається з періодом цвітіння певних рослин. У весняний період алергію викликає пилок дерев та чагарників, у літній – пилок злакових трав, у літньо-осінній – пилок бур'янів.

Симптоми алергічного риніту

Для алергічного риніту характерні нежить, закладеність носа та чхання. Хоча термін "риніт" стосується лише симптомів, пов'язаних з носом, у багатьох людей алергічна реакція ними не обмежується. Можуть свербіти і червоніти очі, можливий біль у горлі, закладеність у вухах та інші симптоми.

Тяжкість реакцій організму у всіх різна: більшість людей легко справляється з ринітом за допомогою ліків, а в інших вони настільки важкі, що впливають на якість життя: з'являється дратівливість, постійний головний біль, порушення сну, втома та навіть депресія.


В більшості людей виникає алергічний реніт через пилок рослин / Unsplash

Діагностика алергічного риніту

ЛОР-лікар або алерголог визначає діагноз за симптомами. Швидше за все, він запитає, чи не помітили ви, коли з'являється реакція – можливо, вона виникає в одну й ту саму пору року, тільки на вулиці або після контакту з твариною.

Лікар зазвичай запропонує зробити шкірні проби. Це потрібно для того, щоб визначити, які речовини викликають у вас алергію. Для цього на місце уколу чи подряпини, зазвичай на передпліччі, наноситься крапля алергену. Якщо через деякий час виникає невеликий набряк та почервоніння шкіри, це означає, що у вас є реакція на алерген.

На жаль, досі не існує жодного методу лікування, який повністю долає алергію. Але при правильному підборі ліків та дотриманні методів профілактики, можна полегшити симптоми захворювання.

Лікування алергічного риніту

Найчастіше при алергічному риніті призначають прийом антигістамінних препаратів. В аптеках можна купити безліч таких засобів без рецепта. Та варто врахувати, що вони можуть мати різну ефективність та кількість побічних реакцій.

Найбільш сприятливий профіль ефективності та безпеки мають інноваційні препарати – активні метаболіти антигістамінних засобів другого покоління. До цієї групи належить Еріус® від міжнародної компанії Bayer, який містить діючу речовину дезлоратадин. Він усуває симптоми алергічного риніту: чхання, виділення з носа та свербіж, подразнення очей, сльозотечу, почервоніння та свербіж піднебіння. Еріус® починає діяти вже через 30 хвилин та зберігає ефективність протягом 24 годин.

Профілактика алергічного риніту

Перш за все потрібно уникати контакту з алергенами. Якщо у вас алергія на пилок, ідеальним варіантом буде виїхати на період цвітіння рослин-алергенів в інший кліматичний пояс. Якщо це неможливо, потрібно дотримуватися рекомендацій для поліпшення стану при сезонному алергічному риніті. Зокрема:

  • в період цвітіння краще відмовитись від прогулянок лісами та парками, поїздок за місто;
  • щільно закривайте вікна та двері у квартирі чи офісі;
  • провітрювати помешкання краще після дощу, ввечері та коли немає вітру;
  • найбільше пилку в повітрі рано-вранці і в спекотні дні, коли низька вологість. Тому в цей час краще не виходити на вулицю;
  • якщо не вдається перечекати цей час вдома, то одразу після повернення змініть одяг;
  • приймайте душ не рідше двох разів на день, обов'язково мийте волосся;
  • закривайте вікна в авто під час поїздок, особливо за містом;
  • не сушіть речі після прання на вулиці, тому що на них потрапить пилок;
  • щодня проводьте вологе прибирання у квартирі;
  • рекомендовано використовувати очищувачі повітря або кондиціонери із фільтрами повітря;
  • ведіть щоденник свого стану, це допоможе краще контролювати свій стан.

Крім цього, профілактика цілорічного алергічного риніту передбачає зменшення ймовірності контакту з алергенами (шерстю тварин, пилом тощо).

Та однією профілактикою, навіть ретельною, неможливо обмежитись, адже таких алергенів вкрай важко уникати. Водночас і перші симптоми не варто ігнорувати, адже ваш стан може погіршуватись. Саме тому бажано мати в аптечці ефективні препарати, які допоможуть полегшити прояви алергічного риніту.

Реклама лікарського засобу. РП №UA/5827/01/01 від 15.02.2017 та №UA/5827/02/01 від 29.11.2017. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і ознайомитися з інструкцією для застосування, що додається до лікарського засобу. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Препарат відпускається без рецепта. ТОВ "Байєр", 04071, м.Київ, вул. Верхній Вал, 4-Б. CH-20220920-70