Чому виникає кропив'янка

Кропив'янка – це алергічне захворювання. При контакті з алергеном виділяється велика кількість гістаміну та інших хімічних речовин. Внаслідок цього судини розширюються і з крові в сусідні тканини потрапляють клітини імунної системи, які викликають набряк та запалення.

Також на тему Що таке алергічний риніт та як його лікувати

Спричинити алергічну кропив'янку можуть: їжа, пилок рослин, хімікати, латекс, пилові кліщі та ліки. Її виникнення можуть спровокувати також інфекції, укуси комах, стрес чи інші чинники – наприклад, сонячне світло, тиск, холод, спека. У деяких випадках причини кропив'янки так і не вдається встановити.

Як виглядає кропив'янка

Кропив'янка проявляється червоними пухирцями або плямами з чіткими контурами. Зазвичай вона виникає раптово і так само швидко минає. Плями можуть змінювати форму, зникати і знову з'являтися, а якщо натиснути в центр червоного висипу, він стане блідим.

Кропив'янка
Кропив'янка на руці / Фото shutterstock

Кропив'янка може з'явитися на будь-якій частині тіла: обличчі, кінцівках, грудях або спині. Висипання зазвичай свербить, а іноді поколює та пече. Прояви захворювання можуть зберігатись до 6 тижнів, якщо довше – це свідчить про хронічну кропив'янку.


Кропив'янка на спині / Фото Medlineplus

Діагностика кропив'янки

Кропив'янка діагностується на огляді лікаря і не потребує спеціальних методів для підтвердження. При гострій формі захворювання з'ясування причини зазвичай проводиться після стабілізації стану пацієнта. Під час огляду лікаря насамперед цікавлять такі питання:

  • Час появи симптомів та їх тривалість.
  • Частота повторення.
  • Характер висипів. Пацієнт вказує розмір, форму, колір, локалізацію елементів висипу, інтенсивність свербіння. Цей етап опитування полегшують фотографії висипів на різній стадії їхнього розвитку (при появі через годину, добу і т.д.).
  • Зв'язок симптомів з медикаментами, стресами, прийомами їжі.
  • Хронічні захворювання пацієнта, інші алергічні реакції, перенесені інфекції.
  • Алергічні захворювання в сім'ї.

Як лікувати кропив'янку

Передусім потрібно знайти та усунути причину. Оскільки кропив'янка – захворювання алергічного походження, в цьому випадку потрібно визначити джерело алергічної реакції, негайно від нього відмовитись та усунути інші провокуючі фактори.

Читайте також: Чим відрізняються ліки проти алергії та як їх підібрати

Лікарська терапія для полегшення симптомів починається із призначення антигістамінних засобів. Проти кропив'янки доведену ефективність мають препарати другого покоління, та особливо їхні активні метаболіти. Саме до цього класу належить Еріус®, який містить діючу речовину дезлоратадин.

Препарат починає діяти за 30 хвилин – знімає свербіж і зменшує кількість та розмір висипань. До того ж Еріус® зберігає ефективність упродовж 24 годин. Цей лікарський засіб, на відміну від деяких антигістамінних другого покоління, не взаємодіє з іншими лікарськими препаратами, алкоголем та майже не викликає сонливості.

Реклама лікарського засобу. РП №UA/5827/01/01 від 15.02.2017 та №UA/5827/02/01 від 29.11.2017. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і ознайомитися з інструкцією для застосування, що додається до лікарського засобу. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. Препарат відпускається без рецепта. ТОВ "Байєр", 04071, м.Київ, вул. Верхній Вал, 4-Б. CH-20220920-69