Після звичайної вірусної інфекції, зокрема сезонного грипу людина повертається до звичайного ритму життя досить швидко. А ось у випадку захворювання на COVID-19 люди впродовж тривалого часу можуть відчувати цілий комплекс симптомів, що знижують якість їх життя. Вчені з Лідського університету (Великобританія), про яких пише EurekAlert, зробили дослідження, яке показало, що деякі пацієнти можуть відновлюватися місяцями, тому реабілітація після COVID-19 дуже важлива.

Читайте також 5 біомаркерів крові вказують на ризики смерті від COVID-19

Для деяких людей шлях до одужання може зайняти місяці. Наше дослідження показує основні довгострокові проблеми, що виникають після COVID-19,
– пояснили автори.

Як проводили дослідження

Вчені спостерігали за 100 пацієнтами через 4-8 тижнів після виписки з лікарні. З них 32 людини на піку захворювання потребували інтенсивної терапії, а 68 пацієнтів перенесли COVID-19 в легшій формі.

З'ясувалося, що втома, задишка, психологічний стрес, а також проблеми з концентрацією уваги та пам'яттю були частими наслідками коронавірусної інфекції.

Ускладнення, які виникали найчастіше:

  • Так, на втому скаржилися понад 60% пацієнтів з інтенсивної терапії, і близько третини з них повідомляли про сильну втому.
  • Другим за частотою симптомом була задишка, причому вона була значно поширена в обох групах. Учасники повідомляли, що відчували утруднене дихання, як ніколи раніше.
  • Погіршення психоемоційного стану також спостерігалися в обох групах.
  • Майже чверть пацієнтів з інтенсивної терапії та трохи менше половини пацієнтів з легкою формою COVID-19 мали деякі симптоми посттравматичного стресового розладу.

COVID-19 – нове захворювання і поки у нас мало інформації про довгострокові проблеми зі здоров'ям у людей після лікування, – додали автори праці.

Вчені резюмували, що реабілітація після COVID-19 дуже важлива і, швидше за все, вона необхідна і людям, які перенесли інфекцію в легкій формі.