Рішення про заборону в країнах ЄС було прийнято після того, як Європейське управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) поставило під сумнів якість та безпеку цього барвника. Натомість в Україні про заборону E171 поки що не мовиться.

До теми У завареному чаї виявили безліч невідомих сполук, які можуть бути небезпечними

E171 – харчовий барвник

Містить наночастки діоксиду титану і зазвичай використовується як білий барвник в широкому спектрі споживчих товарів, зокрема в їжі, ліках та косметиці.

Заборона стосується використання добавки в їжу. У більшості європейських країн E171 вже майже зник зі складу харчових продуктів, але все ще присутній в деяких жувальних гумках, цукерках і прикрасах для тортів.

Без будь-яких подальших заперечень з боку держав-членів або Європейського парламенту до кінця року заборона набуде чинності на початку 2022 року,
– йдеться в заяві комісії ЄС.

При цьому поки що заборона не торкнеться фармацевтичну промисловість, яка використовує E171 для виготовлення лікарських засобів як консервант.

Чому його заборонили в ЄС

  • У травні EFSA виявили, що наночастинки діоксиду титану, які містяться в цьому барвнику, можуть викликати пошкодження ДНК.
  • Натомість безпечний рівень їхнього щоденного споживання встановити неможливо.

Франція призупинила його використання ще минулого року. Причиною цьому стало дослідження, яке показало, що діоксид титану може викликати передракові ураження у лабораторних щурів.