Якість їжі турбує багатьох людей, адже від цього залежить здоровʼя та добробут. Тому так важливо знати, які критерії свідчать про користь та шкоду їжі.

Також на тему Як харчуватися людям, які займаються спортом

Від чого залежить якість харчів

З погляду цінності раціону продукти можна умовно поділити на дві категорії:

  • Високоякісні продукти. Нерафіновані продукти з мінімальним ступенем обробки – овочі, фрукти, цільнозернові продукти, різноманітні джерела білка та жири.
  • Продукти нижчої якості. Продукти з високим ступенем обробки, наприклад, ковбаси, рафінований цукор, солодкі напої, продукти з високим вмістом насичених жирів.

Це не означає, що існують якісь смертельно небезпечні продукти, від яких потрібно повністю відмовитись. Людині без серйозних проблем зі здоров'я є сенс дотримуватись принципів раціонального харчування та кілька разів на день застосовувати правило тарілки.

Йдеться швидше про харчову цінність раціону. Наприклад, за можливості додавати овочі та фрукти до кожного приймання їжі, а як джерело білка частіше надавати перевагу рибі, птиці, м'ясу низького ступеня обробки, бобовим.

Можна звертати увагу на те, чи продукт відповідає офіційним задокументованим стандартам. Наприклад, звіряти склад із Державними стандартами України (ДСТУ).

Критеріями якості вважатимуться індивідуальні вподобання людини, сформовані її особистими переконаннями чи особливостями здоров'я. Наприклад, якщо людині важливо з якоїсь причини обмежити цукор в раціоні, критерієм якості продукту буде відсутність цукру або його аналогів.

Свіжість продуктів

Свіжість продукту не зовсім критерій його якості. Вживання зіпсованих продуктів загрожує отруєнням та отриманням харчової інфекції – несе небезпеку для життя та здоров'я.

Найпростіший спосіб визначити, чи свіжий продукт ні, – подивитися його термін придатності. Термін придатності харчів залежить від складу, інгредієнтів, методів обробки, типу упаковки та умов зберігання. Якщо терміну придатності немає, потрібно звернути увагу на органолептичні властивості – колір, запах, смак.

Не бійтесь ГМО

Генетично модифіковані організми (ГМО) – це рослини, тварини або бактерії, до геному яких були внесені зміни – одне або кілька. Для цього використовують технології генної інженерії. Основна мета – змінити деякі характеристики організму. Наприклад, прискорити ріст чи збільшити розмір.

Скільки міфів та страшилок існує про шкоду ГМО: нібито вони збільшують ризик онкології, алергії та хвороб майже всіх органів та систем. Насправді для здоров'я людини продукти з ГМО так само корисні та безпечні, як і їхні аналоги, створені без використання спеціальних технологій.

Харчові добавки

Харчові добавки – речовини, які додають у харчі при обробці. Наприклад, для підвищення харчової безпеки, збільшення терміну зберігання та зміни органолептичних властивостей – смаку, кольору, консистенції, аромату.

Всі харчові добавки проходять суворі перевірки, перш ніж їх запустять у виробництво, не варто турбуватися про їхню безпеку.