Зокрема, науковці уважно вивчають джерела токсичних білків, які лежать в основі хвороби Паркінсона.

Дивіться також Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона: чи можливо вилікувати, як запобігти

Причини поза межами мозку

У 2003 році доктор медичних наук, німецький патолог Гайко Браак вперше припустив, що причини початку захворювання ховаються за межами мозку.

Нещодавно у "Журналі хвороби Паркінсона" опублікували статтю, де було представлено гіпотезу з причинами виникнення хвороби, зокрема через вплив токсинів навколишнього середовища.

У дослідженні йшлось, що хвороба може бути результатом процесів, які починаються або в нюховому центрі мозку, або в кишковому тракті тіла. Тобто, спричиняти розвиток захворювання можуть деякі пестициди, хімічні речовини для чищення та забруднення повітря.

"Ця системна хвороба, ймовірно, починається в носі та кишечнику, що пов'язано із навколишнім середовищем", – припустив доктор медичних наук Рей Дорсі з Медичного центру Університету Рочестера, співавтор дослідження.

Який саме зв'язок токсинів і Паркінсона

В центрі уваги — неправильно згорнутий білок, відомий як альфа-синуклеїн. Результати дослідження вказують, що токсини довкілля, як-от хімічні речовини для чищення та пестициди, можуть бути загальними джерелами цього білка.

"Трихлоретилен і перхлоретилен, а також паракват, широко використовуваний гербіцид, можуть бути пов'язані з розвитком токсичного альфа-синуклеїну", – ідеться у дослідженні.

Механізм поширення хвороби може бути різним залежно від того, чи починається патологія в мозку, чи в організмі. А хімічні речовини можуть потрапити в мозок через нерви, які відповідають за нюх, або через травний тракт.

В обох випадках альфа-синуклеїн може поширюватися нервами, що провокує загибель нейронів, які відповідають за рух, що характерно для хвороби Паркінсона.

Що це означає

Нові припущення підкреслюють важливість розуміння ролі навколишнього середовища в розвитку хвороби Паркінсона. А масштабніші дослідження в цій галузі можуть допомогти у розумінні і розробці стратегій лікування та профілактики цього нейродегенеративного розладу.