Утім, у багатьох випадках захворювання можна попередити, заспокоюють лікарі. Адже доведено: одним із найпростіших способів захистити дітей і сім'ю загалом є підтримання в організмі на достатньому рівні вітаміну Д.

До теми Вітамін Д чи вітамін С: що справді покращує імунітет

Вітамін Д та імунітет: що каже наука

Група кальциферолів, об'єднана цією загальною назвою, відіграє ключову роль у протистоянні розвитку патологічних процесів у нашому організмі. Науковці давно встановили: вітамін Д підтримує антибактеріальний та антивірусний імунітет.

Холекальциферол, або вітамін Д3, виробляється у верхньому шарі шкіри, коли на неї потрапляє достатньо ультрафіолетового світла. У осінньо-зимовий період, коли бракує сонця, спостерігається нестача вітаміну в організмі. Дефіцит вітаміну Д, через його вплив на імунну систему, розглядають як один з чинників, що провокує сплеск захворювань в цей період.

Наслідки дефіциту вітаміну Д

Метааналіз 5 рандомізованих клінічних досліджень підтвердив доцільність використання вітаміну Д для профілактики інфекцій дихальних шляхів: грипу, пневмонії, ГРЗ. У групах пацієнтів, які приймали вітамін Д, випадків захворювань дихальних шляхів було на 42% менше, аніж у контрольній групі, яка не приймала жодних вітамінних добавок.


Дефіцит вітаміну Д є фактором частих застуд у дітей / Фото Unsplash

Метааналіз 12 досліджень установив зв'язок між браком вітаміну Д в організмі зі значним ризиком респіраторних інфекцій. У дітей, які захворіли на ГРВІ, рівень 25-OH-Д в сироватці крові був нижчим у середньому на 8.75 нмоль/л, ніж у здорових однолітків. Також науковці виявили, що в дітей з достатнім рівнем вітаміну Д перебіг захворювання був легшим та минав без ускладнень.

Вплив вітаміну Д на вроджений та набутий імунітет

Відомо, що імунітет може бути вроджений та набутий (адаптивний). Саме вроджена імунна система допомагає нам змалечку відбивати атаки небезпечних патогенів, у той час, як набутий імунітет розвивається протягом життя при нашій взаємодії з різними інфекціями.

В нашому організмі вітамін Д зазнає низки перетворень. Спершу у печінці він перетворюється на форму 25-гідроксивітамін Д (25(OH)Д або кальцидіол), далі у нирках чи безпосередньо у цільових клітинах перетворюється у форму гормону: 1,25-дигідроксивітамін Д (або 1,25(ОН)2Д, або кальцитріол).

Саме у формі гормону вітамін Д регулює безліч біологічних реакцій, які здійснюють клітини вродженого імунітету: моноцити, макрофаги, дендритні клітини тощо. Зокрема, без Д-гормону ці клітини просто не зможуть синтезувати достатньої кількості бета-дефензину і кателіцидіну – внутрішніх антибіотиків організму.

Це своєю чергою може призвести до затягування і ускладнень перебігу інфекційних захворювань: туберкульозу, хронічного риніту, риносинуситу, грипу, вірусного гепатиту тощо.

Не менш важливим є вплив вітаміну Д на клітини набутого імунітету: В- і Т-лімфоцити. Достатній рівень вітаміну дозволяє цим клітинам правильно розпізнати віруси чи бактерії з якими не впоралась вроджена імунна система, а також надати адекватну реакцію на подразник, знижуючи ризик аутоімунізації (руйнації імунітетом власних клітин організму).

І останнє. Д-гормон пригнічує надмірну запальну реакцію організму на подразники. Запалення саме по собі є нормальним і необхідним явищем для боротьби з будь-якою інфекцією. Але виходячи із під контролю воно погіршує імунну відповідь руйнуючи власні імунні клітини.


Вітамін Д допоможе імунній системі боротись з вірусами та бактеріями / Фото Unsplash

Симптоми дефіциту вітаміну Д:

  • Біль у кістках і м'язова слабкість.
  • Часті респіраторні захворювання.
  • Неспокій, роздратованість.
  • Швидка втомлюваність.
  • Тривале загоєння навіть маленьких ранок та порізів на тілі.

Дефіцит вітаміну Д часто фіксують у людей з аутоімунними захворювання, серед яких: аутоімунний тиреоїдит, цукровий діабет, псоріаз тощо.

Також особливо високий ризик дефіциту вітаміну Д спостерігають у новонароджених, дітей молодшого віку, вагітних та матерів-годувальниць.

Так, науковці Мічиганського університету виявили, що 50% матерів і 65% новонароджених у пологовому відділенні міської лікарні мали дефіцит вітаміну Д. Його рівень у крові становив менш як 12 нг/мл (або <30 нмоль/л), незважаючи навіть на те, що більшість матерів під час планування вагітності приймали полівітамінні комплекси.

Приймати вітамін Д має вся родина

Дитяча імунна система потребує особливої підтримки, адже, почавши розвиватися на внутрішньоутробному етапі, остаточно вона сформується аж у підлітковому віці – у 14 – 15 років.

На жаль, в осінньо-зимовий період, сонячні "ванни" більшою мірою дефіцит вітаміну не компенсують. Адже у період з вересня по квітень активність сонця недостатня для утворення вітаміну Д у шкірі.

Тому у сезон застуд та ГРЗ лікарі рекомендують приймати вітамін Д перорально – у збалансованих вітамінних комплексах. До речі, ця рекомендація актуальна не лише для дітей, а й для всієї сім'ї. Адже підхопити й принести додому інфекцію, той же коронавірус, може як дитина, так і батьки.

Бажано, щоб дозування вітаміну Д призначав досвідчений лікар на підставі отриманого лабораторного дослідження з урахуванням пори року та способу життя пацієнта. Крім того, важливо дібрати якісну дієтичну добавку з правильним дозуванням біологічного регулятора.

Мінітаблетки "Декап" містять вітамін Д у формі холекальциферолу. Препарат виробляється на GMP-сертифікованому заводі в Польщі у двох дозуваннях: 2 000 та 5 000 МО. Відпускається "Декап" без рецепта, придбати його можна як у звичайній аптеці, так і у фірмовому інтернет-магазині Omnifarma. Доставка здійснюється, як правило, протягом одного-двох днів.

Приймати "Декап" можуть не лише дорослі, а й діти з трирічного віку. Його доступна ціна дозволяє подбати про захист усієї родини, та й однієї упаковки вистачить надовго.