Ті, хто роками не можуть вилікувати акне, точно чули про системні ретиноїди. Про ліки є чимало міфів та упереджень. Тож розберемось, які побічні дії можуть відчувати пацієнти під час лікування системними ретиноїдами.

Дивіться також Цього ви точно не знали про ботокс: як його застосовують у медицині

Побічні ефекти системних ретиноїдів

Найбільш серйозний побічний ефект пероральних ретиноїдів – тератогенність – вони порушують розвиток плоду, тому ці ліки категорично протипоказані під час вагітності. Відтак, з початком прийому ретиноїдів жінка має подбати й про контрацепцію.

Системна терапія ретиноїдами часто супроводжується порушенням з боку шкіри та слизових оболонок: хейлітом, ксерозом та тріщинами, сухістю слизової оболонки порожнини рота, кровотечею з носа, ламкістю нігтів, пароніхіями тощо.


Догляд за шкірою на час лікування ретиноїдами має бути змінений, шкіра потребуватиме більше зволоження / Фото Unsplash

Реакції. які зустрічаються не так часто

Також деякі пацієнти можуть відчувати порушення у роботі опорно-рухового апарату, а це: міалгія, артралгія, біль у кістках, передчасне зрощення епіфізів, скелетний гіперостоз, кальцифікація сухожиль та зв'язок;

З боку ШКТ та обміну речовин, пацієнти можуть мати нудоту, біль у животі, діарею, підвищення активності печінкових ферментів та зміни ліпідного профілю (рівня тригліцеридів та холестерину);

Також серед побічних дій системних ретиноїдів – розлади сну.

Скільки часу триває лікування

Доза ретиноїду та тривалість курсу лікування визначається лікарем індивідуально.

Ефективність терапії ретиноїдами та прогрес захворювання слід контролювати при регулярних візитах до дерматолога.

За 2 –3 тижні прийому системних ретиноїдів акне загострюється. Але це не побічний ефект, а механізм дії препарату. Загострення минає за 2 – 3 тижні.

На 10 – 14 день шкіра стає сухішою. Усіх пацієнтів турбує сухість губ, але її можна скоригувати за допомогою косметичних засобів.