Немає жодних доказів, що розбиті коліна чи будь-які інші пошкодження необхідно чимось змащувати. Зазвичай все, що потрібно, це добре промити рану водою.

Також на тему: Що робити, коли підвищилася температура

Ні зеленка, ні йод, ні хлоргексидин, ні перекис водню не потрібні: їхня протимікробна дія мінімальна, до того ж вони можуть викликати подразнення. Зеленка сушить слизову, а якщо переборщити, викликає хімічний опік, який викликає біль та набряк. За кордоном її не використовують.

Що робити, якщо розбили коліна або лікті

  • Помийте руки, щоб не занести інфекцію у рану.
  • Зупиніть кровотечу, якщо вона є. Незначні порізи та подряпини зазвичай припиняють кровоточити самі по собі. Якщо ні, трохи натисніть чистою тканиною на рану, поки кровотеча не зупиниться.
  • Промийте рану проточною водою. Краї краще вимити з милом, а саму рану без нього. Якщо в рану потрапив бруд – видаліть його пінцетом, змоченим у спиртовому розчині.
  • Можна намазати рану вазеліном або маззю з антибіотиком, щоб вона залишалася вологою. Раніше вважалося, що рана має "дихати", щоб швидше зажити. Але останні дані свідчать про те, що вологі рани гояться на 40% швидше і після них не залишається рубців. Більшість дрібних ран і подряпин заживуть і без мазі з антибіотиком.
  • Якщо рана велика і глибока, накладіть пов'язку з марлевого бинта і змінюйте її щодня чи частіше, якщо вона намокне чи стане брудною.
  • Слідкуйте за ознаками інфекції. Зверніться до лікаря, якщо у вас є ознаки інфекції, а саме: почервоніння, набряк, біль, який посилюється, гній у рані або навколо неї або якщо вона гаряча на дотик. Інфікована рана зазвичай успішно лікується коротким курсом антибіотиків.

Глибокі рани можуть спричинити зараження крові. Але, швидше за все, з такими пошкодженнями людина звернеться до лікаря, а він нагадає повторити щеплення від правця. Дітям його роблять за національним календарем, а дорослим старше 18 років повторюють кожні 10 років.