Що таке артрит
Артрит – запалення суглобів. Патологія найчастіше розвивається у 30 років і старше. Зазвичай цим страждають частіше жінки.
Читайте також Скільки коштує лікування коронавірусу: відверті історії українців про боротьбу з COVID-19
Симптоми артриту
- Біль в уражених суглобах;
- Утруднення рухів в уражених суглобах;
- Набряк і почервоніння області навколо суглоба;
- Деформація суглоба;
- Хрускіт і дискомфорт при русі в суглобі;
- Низька стійкість уражених ділянок до фізичного навантаження.
Симптоми артриту / Фото: Getty Images
Артрит буває наступних видів:
Ревматоїдний артрит – хронічне запалення суглобів кінцівок, зазвичай кистей і стоп. Патологія характеризується скутістю, набряклістю, гіпертермією, больовим синдромом. При патології в області суглобів можна виявити підшкірні вузлики. Для діагностування призначається рентген і аналізи.
Реактивний артрит розвивається як реакція на інфекцію, наприклад, у статевих органах, в сечовій системі або ШКТ. Зазвичай він з'являється через 14-28 днів після зараження. Причиною нерідко є генетична схильність. Захворіти може людина і до 20 років.
Остеоартрит повільно розвивається. Ним страждають майже 50% старших людей за 60 років і практично всі старші за 80 років. Причиною остеоартриту може бути ожиріння, травма, спадковість.
Псоріатичний артрит відбувається тоді, коли суглоби запалюються у пацієнтів з псоріазом. Суглоби вражаються не симетрично і набрякають.
Подагричний артрит – один з видів запальної поразки суглобів, вражаються дрібні суглоби. Захворюють в основному чоловіки віком від 25 до 50 років.
Ревматичний артрит – патологія, яка характеризується серйозним запальним процесом синовіальної оболонки суглобів. При прояві цього виду захворювання діагностують і ревмокардит, оскільки спостерігаються проблеми і в серцево-судинній системі.
Ювенільний артрит – хронічне запалення суглобів у дітей до 16 років, яке нерідко закінчується інвалідизацією.
Інфекційний або септичний артрит – складна патологія, що вражає суглоби, яка супроводжується високою температурою, болями, ознобом, скутістю пошкоджених суглобів, набряклістю і ушкодженням.
Гнійний артрит є запаленням суглоба з гнійним накопиченням через попадання в область суглоба збудника процесу за допомогою травми, поранень, колотих і різаних побутових травм.
Травматичний артрит – запалення в області суглоба, яке зумовлене травмою: забиття, розтягування, розриви зв'язок та інші закриті травми тощо.
Причини виникнення артриту
Причинами виникнення артриту можуть бути травми і пошкодження суглобів, фізичні перевантаження, різні інфекційні захворювання, порушення обміну речовин, переохолодження, алергія та спадкова схильність. До прикладу:
- туберкульоз;
- бруцельоз;
- подагра;
- травми суглобів;
- гепатит;
- ревматична хвороба;
- псоріаз;
- лімфогранулематоз;
- системна червона вовчанка;
- гемахроматоз тощо.
Діагностика артриту
Поставити попередній діагноз можна за симптомами. Однак лікар має зрозуміти причини ураження суглобів. Це вимагає інструментальних і лабораторних методів діагностики. Для уточнення діагнозу застосовуються:
- Ультразвукове дослідження;
- Рентгенографія;
- Комп'ютерна томографія;
- Серологічне дослідження крові;
- Біохімічне дослідження крові;
- Взяття проб тканин з уражених ділянок.
Діагностика артриту / Фото: Getty Images
Лікування хвороби
Для лікування артриту слід усунути причину, яка викликає розвиток захворювання. Також хворий потребує забезпечення гідної якості життя, і заходи лікування спрямовані на усунення наявних у нього наслідків ураження суглобів. Дана терапія однакова для всіх варіантів захворювання і включає в себе:
- Протизапальні препарати;
- Знеболюючі засоби;
- Препарати штучної суглобової рідини;
- При порушенні функції великих суглобів – заміна цих суглобів штучними протезами;
- Хірургічна корекція деформацій дрібних суглобів.
Зауважимо, що при артриті слід дотримуватися дієти. Вона повинна бути повноцінною і обов’язково включати свіжі овочі та фрукти, рибу, олії рапсу, льону, а також багато рідини – не менше 1,5 літрів води в день.
Профілактика артриту
Лікарі рекомендують вести активний спосіб життя з достатніми фізичними навантаженнями. Крім того, варто подбати про спеціаотек взуття, якщо ви займаєтесь бігом чи ходьбою, щоб зменшити навантаження на суглоби і ризик їх пошкодження.
Також необхідно вчасно лікувати інфекційні та запальні захворювання.