Рідка частина крові називається плазмою – сумішшю білків альбумінів, глобулінів та фібриногену, а також глюкози, ліпідів, гормонів, вітамінів та ферментів. Компоненти плазми захищають організм від чужорідних речовин та допомагають контролювати кровотік.

Також на тему Чи справді існують гіпоалергенні коти

Які хвороби лікує плазмаферез

Процес виділення плазми з крові та її фільтрації (видалення антитіл та збереження формених елементів) за допомогою спеціального апарату – центрифужного, мембранного чи каскадного – називається плазмаферезом.

Таким шляхом лікують захворювання крові, розсіяний склероз, міастенію (аутоімунне захворювання, для якого характерна швидка стомлюваність поперечно-смугастих м'язів) та синдром Гійєна – Барре (при якому імунітет атакує нервові клітини та руйнує їхню оболонку).

Плазмаферез проти алергії

При алергії плазмаферез також може допомогти, оскільки він дозволяє знизити кількість імуноглобуліну E (IgE) – антитіл, які відповідають за розвиток алергічної реакції, – та медіаторів запалення. У результаті виразність симптомів також зменшиться.

Дослідження показують, що у ситуаціях, коли знизити рівень IgE гормональними методами не виходить, його вдається видалити механічно – за допомогою плазмаферезу. Так, невеликі дослідження показують, що після проведення плазмаферезу зменшується вираженість симптомів атопічного дерматиту, тоді як щодо бронхіальної астми таких даних немає.

Ускладнення після плазмаферезу

Хоча плазмаферез може допомогти в терапії захворювань алергічної природи, самого очищення плазми недостатньо. Лікування алергії необхідно поєднувати з гормональною або АСІТ-терапією. А також важливо враховувати, що плазмаферез – це втручання, після якого можуть розвинутись такі ускладнення, як:

  • гіпокальціємія та гіпомагніємія (дефіцит кальцію та магнію);
  • гіпотермія (знижена температура тіла);
  • гіпотонія (знижений артеріальний тиск);
  • емболія;
  • флебіт (запалення) судини, з якої беруть кров;
  • кровотеча (при передозуванні препаратами для зниження згортання);
  • алергічна реакція на матеріали.

Тоді як при захворюваннях крові, серця та судин та дисфункції печінки плазмаферез протипоказаний.