Сьогодні Farmak виготовляє ліки у всіх терапевтичних напрямках: від кардіології, неврології, офтальмології до ендокринології, жіночого здоров'я, гастроентерології та інших; конкурує на міжнародному ринку та постачає продукцію до понад 60 країн світу. У чому секрет успіху компанії та які виклики довелося подолати на цьому шляху, розповідає 24 Канал.

Перші кроки

Коли у 1925 році на Подолі відкрили хіміко-фармацевтичний завод ім. М. Ломоносова, у ньому працювали всього 54 співробітники. Першими продуктами стали діючі речовини для анестезії, антисептичних і протизапальних засобів.


Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. Ломоносова, 1925 рік / Фото Farmak

Вже через три роки асортимент значно розширився, зокрема завод став єдиним на території СРСР, який виготовляв ментол (прим. ментол широко використовувався у складі лікарських засобів завдяки його охолоджувальним, знеболювальним, антисептичним властивостям). А у 1937 році було вперше розроблено один із найвідоміших лікарських засобів того часу для заспокоєння нервової системи та зменшення больових відчуттів в області серця.

Протягом наступних років завод пережив Другу світову війну, евакуацію та відновлення. Але він не тільки вистояв, але і став одним з ключових підприємств промисловості країни. У 1970-х його продукція вже постачалася у 20 країн, серед яких Німеччина, Польща, Чехословаччина, Угорщина, Болгарія та інші.


Київський хіміко-фармацевтичний завод ім. М. Ломоносова, 1970-ті роки / Фото Farmak

Революція в житті заводу

Початок великих змін настав для заводу на початку 1990-х років. Підприємство, яке було орієнтоване на випуск діючих речовин, потребувало не лише модернізації, а побудови виробничих майданчиків для випуску готових ліків практично з нуля. Реформи також стосувалися і форми власності та управління. І у 1991 році найстарший вітчизняний хіміко-фармацевтичний завод став Акціонерним Товариством "Фармак". У 1995 році генеральною директоркою та головою правління було обрано Філю Жебровську.


Виробництво Farmak, 90-ті роки / Фото Farmak

Ключовою подією в історії заводу став трансфер технологій від американської компанії Eli Lilly.


Філя Жебровська разом з іноземними партнерами відкриває технологічну лінію з випуску людських генно-інженерних інсулінів / Фото Farmak

Наприкінці 1990-х Farmak підписав довгострокову угоду з американською корпорацією Eli Lilly – світовим лідером у виробництві інсулінів, щодо трансферу технологій виготовлення готових лікарських форм. Це дозволило компанії розпочати випуск генно-інженерних людських інсулінів, зробивши препарати для лікування діабету доступнішими для українців.

Починаючи з 2000 року, на заводі щороку вводилося в експлуатацію одне нове виробництво.

Farmak у світі

Сьогодні Farmak – це глобальний фармацевтичний бізнес, що має два виробництва в Україні, виробництво в Іспанії, а також 11 міжнародних представництв і маркетингово-дистриб’юторських компаній у таких країнах, як Польща, Чехія, Словаччина, Великобританія, ОАЕ, В’єтнам, Швейцарія, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Молдова, а його ліки експортуються у понад 60 країн.


Гендиректор Farmak Володимир Костюк в цеху із виготовлення твердих лікарських засобів / Фото Farmak

Ми переконані, що український продукт здатен конкурувати на світовому рівні. Важливо дотримуватися принципів відповідального ведення бізнесу, системно інвестувати у розвиток, модернізацію виробництва, впровадження нових технологій. Якість продукції має бути безкомпромісним пріоритетом – це ключовий фактор довіри як споживачів, так і партнерів,
– зазначив Володимир Костюк, генеральний директор Farmak.

Компоненти успіху Farmak

  1. Контроль якості на всіх етапах.


Лабораторія контролю якості / Фото Farmak

Перед тим, як ліки потраплять до аптек чи лікарень, вони проходять мінімум 5 етапів контролю. На заводі в Києві це забезпечують 5 окремих лабораторій компанії. І, звісно, ми тестуємо не лише готові ліки, все починається з лабораторного аналізу сировини, повітря, води, напівпродукту тощо. Ретельному контролю піддаються і пакувальні матеріали, одяг співробітників і навіть шкіра рук працівників на предмет мікроорганізмів,
– пояснює Міккі Кота, начальник відділу контролю якості Farmak.

  1. Відповідність міжнародним стандартам.

Окрім національних сертифікатів GMP (прим. Належна виробнича практика), Farmak має сертифікацію GMP ЄС. Це відкриває можливість експорту до країн Європейського Союзу та інших держав із високими вимогами до якості й безпеки лікарських засобів.


Виробництво ліків у капсулах / Фото Farmak

  1. Постійні інвестиції.

Farmak інвестує до 90% прибутку у нові технології. Компанія має власний R&D-центр (прим. Дослідження і розробка) із 13 лабораторій та щороку випускає близько 20 нових лікарських препаратів. Щорічні інвестиції в R&D складають понад 15 мільйонів доларів.


Лабораторія R&D / Фото Farmak

  1. Автоматизація виробництва.

Виробничі процеси Farmak максимально автоматизовані. Сучасні роботизовані лінії, цифрові системи контролю якості забезпечують точність на кожному етапі – від дозування активних речовин до пакування готової продукції.


Виробництво ін’єкційних ліків у ампулах / Фото Farmak

Одним із прикладів реалізації цифрових рішень у Farmak є цех №7 із випуску асептичних лікарських засобів в ампулах і флаконах.

Ми працюємо з найвищим рівнем чистоти. Виробництво ін'єкційних ліків вимагає абсолютної стерильності, адже вони потрапляють одразу у кров пацієнта. Тут немає місця для помилки. У деяких приміщеннях під час виробництва немає людей, процеси повністю автоматизовані,
– зазначає Дмитро Воробйов, начальник цеху №7.

Сьогодні Farmak – це компанія, що будує майбутнє галузі. Сто років тому це був невеликий завод у Києві, а сьогодні – частина світової фармацевтичної спільноти. Історія триває.