Зазвичай нирки опускаються у жінок із низькою масою тіла та частіше протікає безсимптомно. Вважається, що до нефроптозу призводить відсутність навколониркового жиру та довша, ніж у нормі, ниркова судинна ніжка – це артерія і вена, які здійснюють прилив крові до нирки та її відтік.

Також на тему: Прорив у лікуванні діабету: створили інсулін в таблетках

Симптоми опущеної нирки

Через це нирка зміщується в різних напрямках, що може спричинити:

  • затримку сечі в нирці через перегин сечоводу після раптового опущення нирки;
  • порушення припливу крові до нирки, коли подовження ниркових судин призводить до звуження їхнього просвіту;
  • подразнення ниркового нерва внаслідок розтягування воріт нирки.

Через це виникають біль у животі та спині, іноді нудота та блювання, поява крові в сечі. Біль можна зменшити у положенні лежачи на спині з опущеною головою та піднятими ногами – це допомагає перемістити нирку на своє місце.

Діагностика та лікування нефроптозу

Для діагностики проводять УЗД нирок у положенні стоячи та лежачи, а також дослідження нирок з контрастною речовиною – ренографію стоячи та лежачи.

Лікування рекомендується починати з немедикаментозних методів – збільшення маси тіла та зміцнення м'язів черевної стінки. Якщо це не допомагає, лікування нефроптозу проводиться за допомогою нефропексії – це операція, при якій нирку пришивають до структур заочеревинного простору, наприклад квадратного м'яза попереку, швами, що не розсмоктуються.

Операцію проводять лише після підтвердження, що симптоми викликані саме "блуканням" нирки, а не іншими проблемами.

При нефроптозі, що викликає болі, протипоказані важкі навантаження, біг та стрибки, щоб не спровокувати перегинання структур у воротах нирки та порушення її роботи. Іноді симптоми минають під час вагітності через те, що нирку підтримує вагітна матка.