Зростає ризик виникнення проблем із серцем та розвитку хвороби Альцгеймера. Позначається брак вітаміну Д і на нашій зовнішності: шкіра починає старіти, втрачаючи свіжість та пружність.

До теми Чоловіче здоров'я: для чого потрібен вітамін Д, і як він впливає на здатність мати дітей

Яким чином вітамін Д впливає на процеси старіння

При оптимальному вмісті в крові вітамін Д стимулює вироблення колагену й допомагає протистояти появі зморшок.

Також вітамін Д стимулює фактори імунної системи для придушення запальних процесів у тканинах, у тому числі шкіри. Саме тому вітамін Д так потрібен для боротьби з акне та іншими запальними проявами та хронічними станами.

Як показали клінічні дослідження, вітамін Д пригнічує транскрипцію антиапоптотичних білків, а отже, попереджає передчасну загибель клітин.

Ще одна функція вітаміну Д, яка пояснює його роль у процесах клітинного старіння, – вплив на регулятори фосфорно-кальцієвого обміну, дефекти яких спричиняють передчасне індивідуальне, генетично зумовлене старіння.

При достатній концентрації в крові вітамін Д руйнує ці шкідливі речовини й виводить їх з організму, таким чином сприяючи збільшенню тривалості життя.

Нарешті, вітамін Д опосередковано сповільнює виснаження теломерів, а отже, старіння організму, яке сучасна наука вважає безпосередньою причиною розвитку онкологічних захворювань, а також хвороб Альцгеймера та Паркінсона.

Розберімо детальніше, яким чином вітамін Д впливає на довжину теломерів.


У похмуру пору року "сонячного вітаміну" бракує більшості людей / Фото Unsplash

Що таке теломери й чому від них залежить старіння організму

Теломери – це повторювані кінцеві ділянки ДНК. При кожному поділі клітини теломери скорочуються, і врешті-решт клітина втрачає здатність до поділу, фізіологічно старіє й гине.

У результаті клінічних досліджень було виявлено зв'язок між довжиною теломерів і ризиком розвитку з віком таких захворювань та патологічних станів, як:

  • артеріальна гіпертензія,
  • хронічна серцева недостатність,
  • атеросклероз,
  • інфаркт міокарда,
  • цукровий діабет,
  • ожиріння,
  • інсульт,
  • рак.

Також було встановлено, що при застосуванні стратегій, що вповільнюють скорочення теломерів і одночасно захищають їх та усувають пошкодження, можна загальмувати старіння організму.
Стрес та хронічне запалення

Окислювальний стрес і хронічне запалення значно знижують активність теломерів і пришвидшують їх скорочення. Отже, це – фатальні чинники швидкого біологічного старіння.

Шукаючи способи якнайдовше зберігати якість теломерів, науковці виявили й низкою клінічних досліджень підтвердили, що вітамін Д знижує концентрацію медіаторів системного запалення, як-от інтерлейкіну-2, а отже, опосередковано вповільнює виснаження теломерів.

Зв'язок концентрації вітаміну Д та довжини теломерів підтвердило дослідження за участю 1 424 жінок в рамках програми Nurses' Health StuДy (NHS). Так, у пацієнток із високим рівнем вітаміну Д у плазмі крові фіксувалася значна довжина теломерів.


Небезпека браку вітаміну Д для людей старшого віку / Фото Unsplash

Досліджуючи, як вітамін Д впливає на стан здоров'я старших вікових груп, науковці встановили зв'язок вітаміну з одним із найголовніших маркерів біологічного віку – довжиною лейкоцитарних теломерів.

Утім, варто згадати й про інші, очевидніші, ризики. Наприклад, доведено, що у 87,5% літніх людей з браком вітаміну Д спостерігається втрата кісткової маси (у 40,1% – остеопороз, у 47,4% – остеопенія).

У пацієнтів старших вікових груп із первинним системним остеопорозом та остеоартрозом дефіцит вітаміну Д реєструють у 80,3% випадків.

Частота дефіциту вітаміну Д зростає з віком і сягає максимуму до 80 – 89 років.

Як попередити дефіцит вітаміну Д

Уміст вітаміну Д в крові має бути не меншим за 75 нмоль/л (30 нг/мл). Для груп ризику (літніх людей, з ожирінням або хронічними хворобами) норма становить 100 – 150 нмоль/л (40 – 60 нг/мл). Чи в нормі у вас цей показник, можна дізнатися, зробивши аналіз крові на рівень метаболіта 25(OH)Д (25-гідроксивітаміну Д).

Якщо лабораторне дослідження підтвердило дефіцит вітаміну Д, треба якнайшвидше відновити його рівень в організмі. Достатню добову дозу вітаміну Д складно отримати з харчовими продуктами. На вітамін Д багаті жирні сорти риби, печінка, яловичина. Споживати їх постійно і у великій кількості досить проблематично.

Найефективнішим і найбезпечнішим способом поповнення запасів "сонячного вітаміну", особливо в холодну пору року, є прийом якісних дієтичних добавок.

Вітамін Д рекомендують приймати міжнародні медичні спільноти у дозуванні від 2000 до 4000 МО на добу. У деяких випадках при наявності хронічних захворювань, зайвої ваги, перенесених важких інфекцій – можуть знадобиться дози від 5000 до 10 000 МО на добу.

Мінітаблетки "Декап" містять вітамін Д у формі холекальциферолу. Препарат виробляється на GMP-сертифікованому заводі в Польщі у двох дозуваннях: 2 000 та 5 000 МО.

Така форма випуску є найзручнішою для корекції браку вітаміну Д в дорослих, адже дає змогу дібрати оптимальну дозу й без потреби приймати велику кількість таблеток/крапель щодня.

Відпускається "Декап" без рецепта. Придбати його можна як у звичайній аптеці, так і у фірмовому інтернет-магазині ОмніФарма.