Про це психолог та психотерапевт Торган Тетяна Олегівна розповіла у інтерв'ю "Як почати життя заново після важких втрат та потрясінь, – поради психолога".
Зокрема, вона поділилась інформацією про те, яким є загальний механізм переживання людиною втрати. Тетяна Олегівна виокремлює кілька стадій.
Спочатку – це шок. Вона не вірить, що це сталося саме з нею. Після того йде прийняття. І разом з тим починається процес сумування, горювання. Отут і є той момент, коли часто ми хочемо закритись, побути наодинці, поплакати, посумувати, побути зі своїми думками. Це нормальний стан,
– зазначила вона.
Психолог додала, що дуже важливим є визначення часових рамок цих стадій самою людиною.
Читайте також: Як зрозуміти, що треба йти до психолога
"І от важливий момент: якщо це понад 6 місяців і стан характеризується далі асоціальним настроєм, апатією до всього, тоді це вже депресія, і тоді дійсно потрібен спеціаліст", – наголошує психотерапевт.
А після стану суму настає стан злості, агресії – цей етап також є дуже важливим, який одночасно є більш продуктивним. Тетяна Олегівна у інтерв'ю стверджує, що в цей період необхідно скерувати агресію у "потрібне русло – спорт, активний відпочинок, зміни в побуті."
Спеціаліст також попереджає:
Якщо ми повертаємось до етапу, коли хочеться затулитись від усіх, то дозволити собі це пережити. Напевно, найголовніше – дозволяти собі це пережити і дати собі на це час. Адже непережиті емоції наздоганяють потім, якби ми їх не відганяли від себе
Якщо ж пацієнт собі цього не дозволить, то усі його переживання ризикують перейти у депресію.
Читайте також: Як допомогти людині, яка когось втратила