У міру збільшення кількості споживання харчів, відбувається зниження граничного смакового сприйняття, пише Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

Також на тему: Самотні жінки більше страждають від ожиріння: дослідження

Це означає, що привабливість певного продукту зменшується, чим більше його з'їдаєш: перший шматочок шоколаду здається смачнішим десятого. Відношення між сприйнятим смаком і споживаються кількістю традиційно визначається як сенсорно-специфічне насичення.

Як проходило дослідження

Для вимірювання миттєвого смакового сприйняття дослідники провели Неклінічні рандомізоване контрольоване дослідження 290 дорослих (161 з них мали нормальну вагу, 78 – надлишковий, 51 – ожиріння) у віці від 18 до 75 років, 80% учасників були жінки.

Піддослідним пропонувалося з'їсти будь-яку кількість шматочків шоколаду й оцінювати смак кожного шматочка. Споживання варіювалося від 2 до 51 шматочка. Половина учасників отримала інформацію про поживну цінність шоколаду до початку його дегустації.

Відчуття смаку їжі

Дослідження виявило постійний зв'язок між смаком їжі (зокрема, шоколаду) і індексом маси тіла (ІМТ) при безпосередньому спостереженні миттєвих змін смаку протягом певного періоду часу, а не тільки на початку і в кінці періоду споживання, як в попередніх дослідженнях.

Вчені не виявили суттєвих відмінностей у смакових відчуттях між учасниками з нормальною вагою і надмірною. Проте, учасники з ожирінням мали високий рівень початкового смакового сприйняття – їхні оцінки наступних шматочків були вищими та знижувалися повільніше в порівнянні з оцінками учасників з нормальною / надмірною вагою.

Крім того, вчені виявили:

  • рівень смакового сприйняття вище у людей, які були голодні на момент початку експерименту;
  • смакові відчуття у жінок знижувалися швидше, ніж у чоловіків;
  • надання інформації про поживну цінність шоколаду перед його споживанням не вплинула на сприйняття смаку.