Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебрейесус повідомив, що коронавірус 2019-nCoV уже зафіксували у 18 країнах за межами Китаю.

Читайте також: Коронавірус з Китаю: останні новини

Не існує чіткого переліку заходів, які ВООЗ чи держави повинні впровадити після оголошення надзвичайного стану. Статус дає Організації повноваження рекомендувати країнам-членам заходи щодо боротьби з епідеміями.

Заходи, які можуть впроваджувати:

  • обмеження на виїзд за кордон чи в'їзд на територію держави, міжнародну торгівлю та прикордонні перевірки;
  • аналіз заходів у сфері охорони здоров’я в країнах-членах і рекомендації щодо їхньої зміни — приміром, якщо вони недостатньо ефективні;
  • виділення коштів на боротьбу з епідеміями тощо.

Зокрема, ВООЗ може рекомендувати країнам обмежити чи припинити перельоти в країну чи з країни з епіцентрами зараження.


У Китаї тривають посилені заходи перевірки на наявність коронавірусу/Фото:BBC

Що вирішили 30 січня

  • Китай зобов'язали знайти джерело, яке спровокувало спалах коронавірусу 2019-nCoV (припускається, що це була тварина, але поки достеменно невідомо, яка саме).
  • Закликали стежити за поширенням вірусу у країні, вживати заходів для запобігати новим випадкам, надавати інформацію ВООЗ та партнерам, щодо перебігу захворювання, посилити контроль на пунктах в’їзду в країну.
  • Решту країн, зокрема й Україну, закликають бути готовими до нових випадків зараження коронавірусом і вживати заходів для недопущення його поширення: посилювати прикордонний контроль чи запроваджувати карантин за необхідності.
  • Окремо ВООЗ наголошує, що нині вводити обмеження на подорожі за кордоном чи міжнародну торгівлю недоцільно, оскільки, як показує досвід, такі заходи є здебільшого неефективними.
  • ВООЗ закликає прискорити розробку вакцини та підтримувати країни зі слабкою системою охорони здоров'я.

Актуально: В Київ прилетіли евакуйовані з Китаю українці: прибулим лише виміряли температуру

Торгівлю з Китаєм та подорожі не припиняють

Попри оголошення надзвичайного стану, ВООЗ не бачить підстав для обмеження міжнародних подорожей та торгівлі. Зокрема не будуть відмовляти у видачі віз, закривати кордони, чи поміщати туристів в карантин. В Організації такі дії вважають надмірними та малоефективними.

До того ж, з 7834 випадків зараження коронавірусом 7736 зареєстровано в Китаї — тобто в решті світу їх трохи більше ніж 1%. Лише в чотирьох інших країнах (Японія, Німеччина, США та В'єтнам) зафіксовані випадки передачі вірусу від людини до людини — здебільшого це пов'язано з подорожуючими з Уханя.

Обмежувати міжнародну торгівлю немає підстав, бо не зафіксовано жодного випадку зараження вірусом через товари — він передається від людини або тварини.

Надзвичайний стан ВООЗ не має юридичної сили, а є рекомендацією для країн, які самі вживають заходів щодо захисту населення від вірусу.


Надзвичайний стан має рекомендаційний характер/Фото:Unsplash

Що передбачає надзвичайний стан ВООЗ Інфографіка 24 канал
Що передбачає надзвичайний стан ВООЗ / Інфографіка 24 каналу

Що варто знати про коронавірус 2019-nCoV:

  • Станом на 31 січня, від вірусної пневмонії, яку спровокував коронавірус, померли 213 людей. Загальна кількість інфікованих – понад 9692 осіб по всьому світу. Втім є і хороші новини – одужало 184 людини.
  • Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила глобальну надзвичайну ситуацію зі здоров'ям.
  • Наявність інфекції в Україні підозрювали 4 рази, але жоден випадок не підтвердився.
  • Від коронавірусу помирають в середньому 9% інфікованих.
  • Більшість жертв – люди похилого віку, які страждають від інших супутніх захворювань, таких як Паркінсона чи діабет.
  • Туристичні компанії та онлайн-агентства тимчасово припинили організацію групових турів до Китаю.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.