Американські вчені Медичної школи Університету Колорадо знайшли докази того, що вірус SARS-CoV-2 може пошкоджувати тканини мозку.

Читайте також Захворюваність не спадає: за добу COVID-19 виявили у 2 905 українців

Як проводили дослідження

Щоб дізнатися, чи може SARS-CoV-2 проникнути в клітини мозку, вчені вивчили розтин тканини мозку трьох пацієнтів, які померли внаслідок COVID-19.

Вони також провели експерименти на мишах, інфікованих коронавірусом і на органелах — групах клітин, вирощених в лабораторному посуді, щоб імітувати тривимірну структуру тканини мозку.

Наше дослідження є першим, в якому проводиться великий аналіз інфекції SARS-CoV-2 головного мозку з використанням трьох моделей,
— сказала доктор Марія Нагель, професор неврології та офтальмології.

Що вдалося встановити

Виявилось, що вірус може проникати в нейрони через рецептор ACE2 – це білок на поверхні клітини, який вірус використовує для проникнення в клітину і запуску інфекції.

Крім того, вчені використовували мікроскоп, щоб побачити, як частки коронавірусу "зароджуються" всередині клітини та з'єднуються з внутрішнім механізмом нейронів, щоб створити нові копії самого себе.

Таким чином, вірус викликав метаболічні зміни в сусідніх нейронах, що не були інфіковані.

Примітно, що інфікована тканина мозку не заповнилася імунними клітинами, як очікували вчені.

Чому це унікальне явище

Наприклад, коли вірус Зіка або вірус сказу проникає в мозок, зазвичай за ним слід велику кількість імунних клітин. Так що можливо, що коли SARS-CoV-2 вдасться проникнути в мозок, він якимось чином зможе уникнути типового захисту організму від таких вторгнень.

Ще не відомо, як ця незвичайна імунна відповідь може вплинути на перебіг інфекції, але він може утруднити виведення вірусу з мозку.

Якщо мозок дійсно інфікований, це може мати летальні наслідки,
— сказала Акіко Івасаки, імунолог з Єльського університету, яка керувала роботою.