До таких висновків дійшла група вчених їх Фінляндії та Чехії, пише Science Advances.

Також на тему: Тварини можуть покращувати імунітет: цікаве дослідження

Імунні захворювання та середовище

Вини характеризуються розвитком запалення через порушення регуляції імунної системи. До таких хвороб відносяться цукровий діабет 1 типу, екзема, бронхіальна астма, запальні захворювання кишківник.

Причини цих хвороб погано відомі. Існує гіпотеза, що в міському середовищі діти стикаються з незвично малою кількістю мікробів. У зв'язку з цим імунна система мало "тренується", і її реакції можуть ставати патологічними. Тому саме у міських дітей частіше розвиваються такі хвороби.

Як відбувалося дослідження

Вчені виходили з ідеї, що контакт дітей з натуральними елементами (брудом, пилком) зміцнить їхній імунітет. Щоб перевірити цю теорію, вони змінили ґрунт у двох дитячих садах урбанізованого району Фінляндії. Асфальтове покриття замінили лісовим ґрунтом, були посаджені кущі та мохи.

У дослідженні брали участь 75 дітей. За ними спостерігали протягом 28 днів, на початку і наприкінці експерименту вчені перевірили стан їхньої шкірного мікробіому та імунної системи. Автори дослідження фокусувалися на тих показниках імунітету, які грають роль у розвитку імунні захворювання.

Природа покращує імунітет

За період спостереження у дітей мікробіом шкіри став більш різноманітним в порівнянні з контрольною групою. Також у них спостерігалися позитивні зміни в клітинах і білках, які беруть участь в регулюванні роботи імунної системи. Виявлені зміни свідчили про поліпшення імунітету і зниження ризику хвороб, які пов'язані з порушенням його роботи.

Вчені вважають, що отримані ними дані вимагають підтвердження в більших дослідженнях. Тільки після цього можна буде рекомендувати вводити аналогічні зміни середовища в інших дитячих садах.