Користь коренеплодів

Перш ніж ми перейдемо до можливої шкоди від вживання моркви та буряка, розповімо, чим ці овочі можуть бути корисними.

Також на тему Чи можна їсти гранат із кісточками

Користь морква

  • багата на бета-каротин, який в організмі трансформується у вітамін A та покращує стан органів зору, шкіри та імунної системи;
  • містить антиоксиданти, такі як лютеїн та зеаксантин, які позитивно впливають на зір та знижують ризик розвитку дегенерації жовтої плями сітківки ока;
  • містить клітковину, що нормалізує роботу травної системи, запобігає запорам і покращує обмін речовин;
  • має антибактеріальну дію;
  • містить вітамін C.

Користь буряка

  • багатий на нітрати, які розширюють кровоносні судини, знижують артеріальний тиск, покращують кровообіг і навіть роботу мозку;
  • містить фолати, вітамін С та залізо, що сприяє зміцненню імунної системи;
  • містить фітонутрієнт беталаїн, який покращує роботу серця;
  • позитивно впливає на травну систему через високий вміст клітковини.

Потенційна шкода моркви та буряку

Оскільки морква та буряк – багаті на клітковину, у деяких людей можуть виникнути труднощі з їхнім перетравленням. Тому вживати їх краще у приготованому вигляді – відвареними, тушкованими чи смаженими. До симптомів нетравлення відноситься занадто швидке насичення, здуття живота, нудота та закреп.

Крім того, у деяких людей зустрічається алергія на моркву або буряк, а ще вона буває перехресною при алергії на пилок берези, яблука, петрушку та селеру. Вона може проявлятись кропив'янкою, набряком або навіть ускладненим диханням. У таких випадках потрібно терміново звернутися за медичною допомогою. Після цього вживання моркви та буряка, можливо, доведеться обмежити.

З обережністю буряки можна їсти пацієнтам з подагрою та каменями у нирках. Річ у тім, що в буряках містяться солі та ефіри щавлевої кислоти – оксалати, які підвищують концентрацію сечової кислоти та можуть провокувати виникнення каменів.

Як правильно їсти коренеплоди

Є кілька рекомендацій щодо того, як краще вживати моркву та буряк, щоб було смачно та корисно. Так, їсти їх можна сирими чи приготованими. У сирих овочах зберігається більше поживних речовин, але якщо їх спочатку термічно обробити, їх легше засвоїти. А щоб овочі не набридали, можна комбінувати методи їхнього приготування – варити, смажити, тушкувати, запікати, додавати в салати.

Щоб овочі краще засвоювалися, їх краще їсти з жирами. Наприклад, корисним буде оливкова олія, сметана чи авокадо. Такі страви урізноманітнять раціон та зроблять його кориснішим.

Нарешті, як і у випадку з будь-якими іншими продуктами, важливо їсти моркву та буряк у розумних кількостях та з урахуванням індивідуальних особливостей організму. Якщо ви сумніваєтеся в тому, чи достатньо овочів ви споживаєте і, чи можуть вони вам нашкодити, краще проконсультуватися з лікарем або сертифікованим дієтологом.