В порівнянні з американцями, які народилися в 1950 році, серед тих, хто з'явився на світ на початку 1990, ризик розвитку раку товстої кишки у два рази вищий, а раку прямої кишки – в чотири рази. Автори нового дослідження припустили, що на це може вплинути вживання цукровмісних напоїв, попит на які різко виріс з 1977 по 2001 роки.

Також на тему: Популярні ліки проти головного болю знижують ризик смерті при 18 видах раку

Як відбувалося дослідження

Щоб оцінити цей зв'язок, вчені скористалися даними національного довгострокового дослідження здоров'я серед медичних сестер, яке проводилося з 1991 по 2015 роки. У ньому взяли участь понад 94 тисяч жінок, на момент початку дослідження їм було від 25 до 42 років. У цій групі автори виділили окрему підгрупу: 41,2 тисячі медсестер, які повідомили про те, що у віці 13 – 18 років активно споживали цукровмісні напої – солодкий чай, газовані напої, фруктові соки.

Вплив солодких напоїв на розвиток раку

За наглядовий період рак прямої кишки був діагностований у 109 учасниць дослідження. У порівнянні з жінками, які в юності випивали менше однієї порції цукровмісних напоїв в день (близько 230 грамів), у тих учасниць, які споживали дві порції й більше, відносний ризик розвитку цього захворювання був більш ніж у два рази вищим. Кожна додаткова порція збільшувала цю ймовірність на 16%.

  • Вчені з'ясували також, що щоденне споживання цукровмісних напоїв пов'язано зі збільшенням ризику розвитку колоректального раку в дорослому віці на 32%.
  • Водночас у тих, хто п'є каву або знежирене молоко, відносний ризик захворювання знижений на 17 – 36%.
  • При цьому автори дослідження не виявили зв'язку з розвитком злоякісних новоутворень кишківника в молодому віці зі споживанням фруктових соків або підсолоджених напоїв (наприклад, чаю з цукром).

Чому утворився такий зв'язок

У цьому дослідженні оцінювалася тільки зв'язок, тому точні причини, яким чином солодкі напої можуть прямо або побічно вплинули на розвиток цього захворювання, поки невідомі. Однак вчені припустили, що в основі цього механізму можуть бути метаболічні порушення, інсулінорезистентність і запальні процеси в кишківнику, розвиток яких можуть спровокувати напої з високим вмістом цукру.