Як діє кава
Кофеїн, що міститься у кавових напоях, вважається стимулятором. Він впливає на нервову активність: підвищує концентрацію, прискорює обмін речовин та покращує настрій. І найголовніше, він допомагає нам бути бадьорими.
Також на тему Наскільки безпечна кава без кофеїну
Так відбувається тому, що молекула кофеїну схожа за своєю будовою на молекулу аденозину – речовини, яка відповідає за почуття втоми. Коли кофеїн потрапляє в організм, він вбудовується в аденозинові рецептори – так він блокує заспокійливий ефект і дозволяє залишатися бадьорими.
При цьому кофеїн трохи посилює передачу сигналів дофаміну в мозку – речовини, яка допомагає контролювати рух, мотивацію та емоції. Кава, як і наркотики, призводить до викиду дофаміну. Головна відмінність: дофаміновий сплеск після порції еспресо настільки малий, що він не ламає ланцюжка винагороди і не формує залежність у повному розумінні цього слова.
Чи викликає кава залежність
Згідно з міжнародною класифікацією хвороб (МКХ), залежність – це неконтрольоване вживання речовини, навіть якщо вона викликає негативні наслідки для людини. Любителі кави все ж таки можуть обходитися без напою і не діятимуть на шкоду собі.
Хоч від кави немає залежності, але вона може викликати інші психічні та поведінкові розлади.
Наприклад, згідно з МКХ-11, звичка часто пити кавові напої може призвести до шкідливого вживання, коли людина продовжує пити каву, навіть якщо знає, що будуть негативні наслідки: підніметься тиск, з'явиться пітливість, заболить голова або посилиться серцебиття. При цьому у випадку загрози для здоров'я людина зможе відмовитися від кофеїну.