Дієта і харчові звички можуть відігравати важливу роль як в посиленні, так і в придушенні хронічного запального процесу в організмі. Про наявність хронічного запалення свідчить підвищений рівень деяких запальних медіаторів в крові (інтерлейкінів, С-реактивного білка). Збільшення показників запалення в організмі пов'язане з ризиком розвитку ряду захворювань.
Також на тему: Цей простий продукт знижує ризик раку на 45%
Що таке хронічне запалення
Запалення – природний захисний механізм. Він може бути відповіддю на інфекцію або пошкодження тканин. Цей процес може перешкоджати поширенню збудників хвороб в організмі, сприяти регенерації.
Однак тривале запалення не йде на користь здоров'ю. Якщо в організмі не знижується рівень медіаторів запалення роками, збільшується ризик хронічних хвороб і передчасної смерті.
Яка їжа викликає хронічне запалення
Джерело: Oxford Academic
Шведська система охорони здоров'я вважає такі продукти запальними:
- Цукри, включаючи фруктозний сироп, десерти, солодкі напої.
- Очищені зернові (білий хліб, крекери, чіпси, рафіновані сніданки).
- Жирне, червоне й оброблене м'ясо (включаючи бекон, сосиски, салямі).
- Смажене, в першу чергу смажена картопля.
- Надлишок кофеїну (еквівалент понад дві чашки міцної кави).
- Надлишок алкоголю (понад 1 – 2 грами чистого спирту в день).
Патерн харчування, багатий перерахованими продуктами, часто називають західною дієтою. Водночас раціон, який сприяє запаленню, містить мало протизапальних продуктів, наприклад, фруктів і овочів.
Які хвороба викликає прозапальна дієта
У новому дослідженні міжнародна група вчених провела найбільший огляд зв'язку прозапальної дієти з різними захворюваннями. Їх огляд включав 11 метааналізів. Розглянуті дослідження охопили понад 4,3 мільйона осіб. Вчені фокусувалися на ризик 38 хвороб.
Були виявлені переконливі докази того, що прозапальні патерни харчування пов'язані з підвищеним ризиком передчасної смерті та розвитку 26 захворювань. Серед них інфаркт міокарда, депресія, злоякісні пухлини підшлункової залози, органів дихальної системи, ротової порожнини.