Здоров'я 24 разом з дерматологом Людмилою Бондарчук зібрали найкращі рекомендації. Сезон відпусток у розпалі, дехто уже насолоджується сонячними ваннами, інші – тільки мріють про них. Проте потрібно розуміти, що сонячні промені не лише надають темний колір шкірі, а й можуть нанести й шкоди.

Читайте також Як захиститися від сонця: дієві поради

Тому потрібно правильно обрати сонцезахисні засоби.

Навіщо креми з SPF?

Для шкіри щоденного звичайного догляду – буде замало. Звісно, у спекотну пору вона сама захищає себе, стаючи грубішою та виділяючи більше жиру, ніж у демісезонний і зимовий періоди. Проте цього також недостатньо. Тому дерматологи рекомендують постійно носити у косметичці крем, що вбереже від сонячних опіків. На тюбику такого обов’язково повинно бути нанесене маркування SPF.

SPF або ж Sun Protection Factor ("сонцезахисний фактор") – це позначка, яка разом з індексом, що біля неї, означає, скільки шкіра зможе бути без захисного крему.

Як розрахувати?

Для початку потрібно подивитися на цифри біля цих трьох літер, а також визначити, скільки часу ви можете підставляти обличчя та тіло під прямі промені. Наприклад, якщо згоріти ваша шкіра без захисного засобу може за хвилин 10, то, нанісши такий крем з індексом, приміром, 30, маєте ризик обпалитися через 5 годин.

Є чотири ступені захисту сонцезахисних кремів:

  • Низький (2-5)
  • Середній (6-11)
  • Високий (12-19)
  • Дуже високий (20-100)

Дерматолог Людмила Бондарчук зазначає, що сонцезахисний крем не має 100% ефекту, тому на відкритому сонці з 11 до 17 наше тіло не повинне перебувати.

Це і тому, що дія ультрафіолету, який виділяють сонячні промені, деколи таки сильніша за креми з індексом SPF. Тому, обираючи сонцезахисний засіб, рекомендуємо віддавати перевагу тому, де ще є позначки UVA та UVB. Таке маркування означає широкий спектр захисту, що вбереже шкіру від А і B променів. Адже через дію перших вона раніше старіє, на ній з’являються пігментні плями чи навіть злоякісні утворення, другі ж викликають почервоніння, опіки та алергію.

Більше про UVA та UVB

Ультрафіолетові промені є двох діапазонів: UVA (альфа-промені) і UVB (бета-промені). Від них і слід захищати шкіру.

UVB- випромінювання призводить до опіків, в той час як UVA-випромінювання – до пошкодження структури ДНК і фотостаріння.

UVB – ультрафіолетові промені групи В
UVB випромінювання становить менше 10% всього ультрафіолетового випромінювання, яке досягає поверхні Землі.

Ультрафіолетові промені групи В часто стають причиною старіння шкіри, сонячних опіків, придушення імунної системи і можуть привести до раку шкіри.

UVA – ультрафіолетові промені групи А
UVA-випромінювання має довжину хвилі 320-400 нм і становить близько 90% ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні Землі.

Його небезпека в тому, що воно не викликає почервоніння шкіри. При цьому промені групи А проникають в неї на глибину в два рази більше, ніж промені В.

Вони активні в будь-який час року. Навіть у хмарну погоду люди отримують близько 80% UVA-променів. Вони проникають через скло і можуть завдавати шкоди шкірі, навіть якщо ви їдете в машині. Їх випускає не тільки сонце, а й флюоресцентні лампи.

Захист від сонця забезпечують два види фільтрів:

  • Фізичні фільтри – в основному оксид цинку (Zinc Oxyde) і діоксид титану (Titanium Dioxyde).
  • Хімічні фільтри – авобензон (avobenzone), оксибензон (oxybenzone), параамінобензойна кислота (PABA), октил саліцилат (Octyl Salicylate), октіноксат (Octinoxate) та інші.

Засоби з фізичними фільтрами, як правило, не проникають в шкіру, а працюють на поверхні. Вони покривають шкіру білим шаром, густої консистенції. Засоби з хімічними фільтрами – проникають. Вони легкі та непомітні на шкірі.

Дивіться відео, як правильно засмагати:

Як меланін визначає нашу засмагу

Саме завдяки меланіну на шкірі і проявляється засмага. Варто розуміти, що меланін не виробляється в шкірі тільки під впливом сонця. Він є в організмі завжди – і саме він визначає колір волосся, шкіри, райдужної оболонки очей.

Вітм, саме під дією сонця меланін виробляється активніше. Засмага у різних людей відрізняється. А все тому, що існує два типи меланіну: еумеланін – коричневий або чорний пігмент; феомеланін – червоний пігмент, який характерний для рудих людей, вони, до речі, миттєво згорають.

Визначте фототип і тип вашої шкіри

Просто обрати будь-який сонцезахист, який потрапить під руку – не варіант. Та й брати за основу індекси SPF і наявність фільтрів UVA та UVB – це лише, скажімо, справа цифр. Відштовхуватися ж потрібно, передовсім, від фототипу і типу шкіри. Для цього варто підійти до дзеркала та придивитися до свого обличчя. Не наносіть на нього тональний крем чи пудру, без них вдасться точніше визначити, ознаки якого фототипу у вас переважають. При візуальному аналізі зважте ще на колір волосся та очей.

Орієнтуватися будемо на класифікацію Томаса Фіцпатрика. Лікар визначив 6 типів зовнішності, однак до розгляду візьмемо 4, оскільки представники п’ятого та шостого проживають в Індонезії та африканських країнах.

Перший

Або ж кельтський. Це блондини та рижоволосі, із блакитними чи зеленими очима. Шкіра у цих людей світла, здебільшого всипана веснянками. Представники цього типу не можуть і сподіватися про бронзову, а тим паче про шоколадну засмагу. Їхзня шкіра здатна отримати почервоніння чи опіки їхня шкіра може навіть після 10 хвилин перебування під прямими сонячними променями.

Ознаки першого фототипу мають Емма Стоун, Різ Уїзерспун, Ніколь Кідман, Скарлетт Йохансон.


Ніколь Кідман

Другий

Характерні риси нордичного або скандинавського фототипу – це блондинистий або світло-русявий колір волосся, шкіра також світла та без веснянок.

Обпектися на сонці людина з таким типом шкіри може через півгодини, проте після кількох днів почервоніння, вражена шкіра набуває золотисто-коричневого відтінку.

Вищеописані риси є у Гвінет Пелтроу, Шарліз Терон, Кейт Мосс, Уми Турман.


Кейт Мосс

Дерматолог радить першому і другому фототипу користуватись засобом, який захищає шкіру, регулярно, щогодини. Також крем має містити найвищий ступінь захисту: від +30 до +50, адже ці люди мають найбільш вразливу та найбільш чутливу шкіру до сонця.

Як вибрати сонцезахисний крем
Як вибрати сонцезахисний крем

Третій

Європейський тип має такі характерні ознаки: темна шкіра, русяве чи каштанове волосся, світло-карі, зелені чи темно-карі очі. Попри те, що таким людям легше засмагнути, їм всеодно потрібно привчати себе до сонця. Тоді шкіра набуде рівномірної брунатної засмаги.

Власницями цього фототипу є Анджеліна Джолі, Наталі Портман, Крістен Стюарт, Софі Марсо.


Софі Марсо

Четвертий

Цей фототип розповсюджений серед жителів Середземномор'я: іспанців, італійців чи португальців. Тому інша назва цього фототипу – середземноморський або ж південноєвропейський. Його представникам властиві смаглява шкіра, темно-каштанове чи чорне волосся, темні очі. Під час засмаги ризик обгоріти мінімальний.

Про це знають Єва Лонгорія, Дженіфер Лопес, Сальма Хайєк, Пенелопа Крус.


Сальма Хайєк

За словами Людмили Бондарчук, шкіра представників третього та четвертого фототипів не є такою вразливою, адже має власний пігмент меланіну. Але це не означає, що захищатись від ультрафіолету не потрібно і можна перебувати на сонці нон-стоп. Сонцезахисні засоби з індексом від 20 до 50 потрібно наносити перед виходом на пляж, а також упродовж дня, причому на все тіло

Читайте також: Чим небезпечний для здоров’я солярій: 8 переконливих фактів

Проте не поспішайте відходити від дзеркала і ще кілька хвилин не наносіть на обличчя косметику. Аби забезпечити комплексний догляд за шкірою влітку і таки вберегти її від сонячних неприємностей, визначте ще й тип своєї шкіри.

Як лікувати сонячні опіки
Як лікувати сонячні опіки / Інфографіка 24 каналу

Тип шкіри

Суха

Шкіра є сухою, якщо після морозу, вітру чи спеки на ній з'являються почервоніння, а вмивання тягне за собою відчуття стягнутості. Їй властива матовість і відсутність пор у молодому та середньому віці. Але після 25 можуть бути помітні перші зморшки та роздратування.

Сухою шкіра робиться й тоді, коли організмові не вистачає вітамінів групи A, C та PP.

Жирна

Характерні ознаки жирної шкіри:

  • надмірний блиск;
  • видно вугрі, чорні цятки та пори;
  • колір тьмяний.

Такий тип шкіри легко піддається запальним процесам, однак має суттєву перевагу: жир, що виділяється, створює захисну плівку, яка не дає волозі випаровуватися та блокує проникнення шкідливих речовин. Ще медики кажуть: із віком жирна шкіра стає комбінованою, такі зміни відбуваються до 30-ти років.

Комбінована (змішана)

Найбільш розповсюджений тип шкіри – змішаний або комбінований. Його зумовлює те, що жирова змазка різними ділянками обличчя розподіляється нерівномірно. Відтак ознаки жирної шкіри присутні в Т-зоні, натомість сухість може проявлятись навколо очей і на щоках. Не сумнівайтеся, що маєте такий, коли взимку помічаєте її жорсткуватість, а влітку – посилену жирність.

Нормальна

Якщо ознак, які ми наводили вище, описуючи три типи шкіри, ви у себе не виявили, то вам неабияк пощастило! Адже маєте нормальну шкіру, кількості жиру та вологи якої збалансовані. Така навіть без макіяжу виглядає здоровою, чистою та свіжою. Завдяки рівномірному кровопостачанню є рожевою, без чорних цяток, пор і зморшок, на дотик – гладка та пружна. Для нормальної шкіри вистачить мінімального догляду та захисту.

Проте ті, хто має чутливу шкіру, повинні користуватися гіпоалергенними засобами. Власникам сухого типу бажано придивлятися до таких у формі кремів. Ті ж, у кого шкіра є жирною чи комбінованою, в ідеалі мають наносити на неї сонцезахисну косметику із легкою текстурою: флюїди, емульсії, некомедогенні засоби, тобто такі, що не закорковують на обличчі пори,
– зазначає дерматолог.

Додатковий захист

Догляд за шкірою під час засмаги – невід’ємний компонент того, щоби впродовж спекотного сезону зберегти її здоровою. Проте дерматолог Людмила Бондарчук переконує: не варто забувати про те, що піклування вона потребує і після сонячних ванн чи купання. Тому для цього потрібно користуватись засобами після засмаги, бо морська вода та пекуче сонце дуже сушать шкіру.

Шкіру врятує відновлюючий та зволожуючий креми. Ще лікарі рекомендують достатньо пити води, вживати овочі і фрукти, а також носити сонцезахисні окуляри та широкі капелюшки. Якщо ж у планах – засмагати на пляжі, варто прихопити зі собою парасольку. Такі "бонуси" додадуть впевненості, що сонячні промені не нашкодять вашій шкірі і бажаної засмаги вона набуде у безпечному режимі.

Читайте також: Як доглядати за шкірою влітку, щоб уникнути акне: дієві поради

Як правильно користуватися сонцезахисним кремом

Засіб для захисту від сонячних опіків наносять товстим шаром. Щоб намастити тіло дорослої людини, необхідно 6 повних чайних ложок засобу: половина чайної ложки – одна рука, обличчя, шия та вуха. А ось на ногу, грудну клітину та живіт і спин йде більше чайної ложки.

Сонцезахисний крем
Як правильно користуватися сонцезахисним кремом / Інфографіка 24 каналу

Обов'язково крем потрібно нанести на шию, скроні та вухаю

Сонцезахисний крем наносять також повторно. Залежить від того, який у вас фототип шкіри та скільки часу ви перебуваєте на сонці.

Британська асоціація дерматологів радить наносити засоби захист від сонця за 15-30 хвилин до виходу, а також через кожні 2 години. Після того, як ви покупалися чи витерлися рушником, знову нанесіть засіб.