Почуття провини знайоме кожній людині з дитинства, це є одним з маркерів того, що у неї порушене сприйняття власних кордонів.
Також почуття провини може виникати через ризик піддатися на маніпуляції, пише сімейний психолог Наталія Гаєвська у Facebook.
Читайте також: 5 лайфхаків від Супрун, як подолати тривожність
Вона пояснює, що провина виникає тоді, коли на прохання інших людина підсвідомо чи свідомо погоджується на конкретні вимоги.
Психолог радить виконати вправу Роберта Туйкіна "Карта провини".
Для цього необхідно записати все, у чому людина себе звинувачує, у стовпчик. Після цього необхідно викреслити пункти, в яких незрозуміло, перед ким винна людина – людьми, світом, життям та інше.
Після цього опишіть, у чому і чому ви відмовили іншим людям і чи дійсно ті люди вимагали щось від вас. Якщо ні – викресліть пункт.
Якщо ви віддаєте людині те, що вона просить, але людина цього не бере і продовжує вас звинувачувати – викресліть.
Напевно, залишилося не так багато пунктів. Якщо є ситуації, в яких не виходить закрити борг перед кимось, то необхідно додатково опрацювати запит. У випадку, якщо не виходить – зверніться по допомогу до психолога.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.