"Ми всі живемо сім'ями, але через насичений темп життя, ми не так часто буваємо разом і чи вміємо ми проводити разом час – це питання. Швидше за все, для багатьох карантин – це буде шалений новий досвід. Тому що раніше ми зустрічались лише за чашкою ранкової кави та після роботи і часто розбігалися по своїх кутках", – пояснила Фабричева.

Важливо По всій Україні ввели карантин через коронавірус: що зміниться

При цьому, за її словами, карантин – це гарний час для дослідження себе і партнера.

Про те, якими простими загальними вправами варто користуватись, аби карантин не зруйнував стосунки, а допоміг краще зрозуміти партнера – вона розповіла сайту 24 каналу.

Цікаво Як читати новини про коронавірус і не втратити здоровий глузд: практичні поради психолога

Головне правило для всіх – потрібно навчитись говорити і домовлятись.

Якщо один з партнерів продовжує працювати вдома, то родині важливо одразу домовитися про таке:

  • Яким чином буде організовано робочий простір.
  • Яку кількість годин людина буде проводити за роботою.
  • Яким чином працююча людина може бути залучена до хатніх справ.
  • Скласти графік і розподілити завдання по домашніх клопотах.

Також у родині потрібно організувати спільне цікаве дозвілля. "Більш ніж впевнена, що буде дуже весело згадати про настільні ігри, шарадах, пазлах, ігри в слова, які допоможуть розслабитися і відволіктися від "важливих" розмов за життя. Ми ж любимо такий підхід: "Нарешті ти вдома, зараз ми все вирішимо. Сідай, нам потрібно поговорити!". Всі конфліктні розмови варто відкласти на "після карантину", - сказала Фабричева.

Продумати знаки і стоп-слова, якими будете користуватися, коли один з партнерів захоче побути з собою наодинці.

Це дуже важливо. Потрібно домовитися про те хто де і скільки часу може побути на самоті і як він може це зробити, і як він може дати знати, що є така потреба. Також важливо проговорити, як спровістити партнера, що перебування в своїй норці закінчилося,
– сказала психолог.

Навчіться проговорювати вголос всі свої потреби та побажання – аби ваш партнер на них зважав, він має знати, що вони у вас є.

Щоб зменшити кількість конфліктів, влаштовуйте собі вечори подяки.

Сідайте один навпроти одного і розповідайте, за що ви вдячні. Це не обов'язково має бути щось із сьогоднішнього дня, можливо – це якісь хороші моменти з минулого. Спільні фотографії та відеоролики, яких у нас купа у всіх комп'ютерах і телефонах, допоможуть все це згадати. Дякуйте один одному, дякуйте дітям. Ви побачите, скільки цінного, теплого і класного є у ваших стосунках,
– сказала Фабричева.

Важливо звірити і розподілити графіки, щоб кожен мав свій комфортний для роботи час.

Важливо звірити і розподілити техніку, яка кожному необхідна для роботи.

Важливо домовитись про ритм роботи. "У кожного свій біоритм, кожен по-своєму відривається від роботи, щоб відпочити і йде пити свої каву-чай по-своєму. Тут важливо обговорити, робите ви тайм-аути у роботі одночасно, по черзі або міксуючи обидва варіанти", – пояснила психолог.

"Тому що може бути так: я попрацювала, у мене прекрасний настрій і чисто імпульсивно я можу підходити до свого чоловіка, подаючи дивні знаки, які запрошують його потусити. Якщо у нього у цей момент скайп-конференція або в розпалі написання важливого документа – я буду недоречна. Такі речі потрібно проговорювати. Аж до того, що можна зробити попереджувальні таблички в стилі "Open/Closed", – розповіла Фабричева.

Продумайте і проговоріть, якими хатніми справами ви би хотіли зараз зайнятись разом.

Часто людина щось планує у себе у голові, їй здається, що вона у таких близьких стосунках із партнером, що її партнер читає думки. Так от: не читає. Це так не працює. Якщо у вас є ідеї, як і що ви хочете зробити разом – разом обговорюйте, плануйте і перевіряйте ідеї на раціональність в умовах карантину, який навряд чи закінчиться 3 квітня,
– сказала психолог.

Раціонально підходьте до планування. Щоб не було розчарувань через нереалізовані плани та змарновані очікування. "Зараз є речі, які планувати дуже складно: поїздки, відпустки і так далі. Ми зараз знаходимося в новій для нас ситуації. Ця ситуація стресова для нас, це теж важливо враховувати", – сказала психолог.

Вивчайте себе та свого партнера. "Пам'ятайте, що кожен з нас по-різному реагує на стрес. Хтось – кидається і нападає, хтось – завмирає і має подумати, а хтось – тікає (зазвичай – у себе). Карантин – це гарний час для дослідження себе і партнера. Подивіться один на одного уважно. Зрозумійте, у чому ви схожі, а у чому – ні. Подумайте, як ви можете один одного підтримати", – пояснила психолог.

Крім того, за її словами, карантин – гарний час скласти або переглянути сімейний договір, визначити хто за що в сім'ї відповідає, що ви робите разом, що – окремо. Це все дуже важливо обговорити.

Влаштовуйте вчори релаксу.

Я все ще наполегливо раджу уникати фільмів та серіалів, які підкріплюють фантазії на тему сьогоднішньої ситуації із вірусом. Краще витратити час на більш легкий та позитивний контент,
– сказала Фабричева.

Коли під одним дахом зібралось кілька поколінь – батьки діти та онуки – чіткий графік також може полегшити спілкування.

"Часто у поколінь різні погляди на виховання дітей і якісь побутові речі. Складіть чіткий графік режиму дня для ваших дітей. Поясніть цей графік бабусям і дідусям. І намагайтеся цього графіку дотримуватися", – сказала Фабричева.

Проговоріть, яким чином бабусі і дідусі можуть допомагати з онуками чи хатніми справами, аби дати вам можливість попрацювати.

Проговоріть, як ви будете їм дякувати – це дуже важливо, щоб ваші батьки відчували себе потрібними і отримували подяку,
– наголосила психолог.

Продумайте стоп-слова, які вам дозволять перенести якусь гостру розмова на пізніше, коли емоції вщухнуть.

Дуже важливо: будь-які розбіжності вирішуйте на свіжу голову. Якщо є якась проблема - відкладіть рішення на ранок,
– сказала вона.

Не зловживайте алкоголем. "Дозволяйте собі тільки ту кількість алкоголю, яка не змінює вашу свідомість, не вивертає світосприйняття навиворіт і не призводить до якихось серйозних потрясінь і конфліктів. Алкоголь дає лише ілюзію виходу зі стресу і вирішення проблем", сказала Фабричева.

Приймайте всі поради, які вам дають. Дякуйте за ці поради. І пам’ятайте, що всіх цих порад дотримуватись не обов’язково.

Якщо, наприклад, це поради, які стосуються здоров'я, засобів і методів лікування – обіцяйте проконсультуватися щодо них із лікарем. Пам'ятайте, що завжди можна переключити увагу з порад на прикольні історії з життя. Якщо ви проявите трохи уваги і попросить розповісти про свій цікавий досвід – людина легко відвернеться від моралізаторства і з задоволенням поділитися спогадами. Людям похилого віку це важливо,
– сказала психолог.