Гормон лептин виробляється клітинами жирової тканини. Він вважається сполучною ланкою між мозком і тілом, яка контролює енергетичний баланс і надає інформацію про стан метаболічних процесів.
До теми Створили клей для мозку: він успішно пройшов перші випробування
Попри те, що науковці досягнули значних успіхів у вивченні ролі лептину, багато речей залишаються незрозумілими. Зовсім нещодавно науковці з Утрехтського університету (Нідерланди) розкрили, як лептин регулює переїдання.
Лептин пригнічує відчуття голоду або знижує привабливість їжі, коли передає сигнали в ділянки мозку, які контролюють харчову поведінку через дофамінову систему винагороди. В цьому процесі беруть участь дофамінергічні нейрони вентральної тегментальної області, які передають сигнали до прилеглого ядра. Але більшість з них не містять рецепторів для лептину.
Хоча рецептори лептину присутні на деяких дофамінергічних нейронах, з'ясувалося, що вони також є і в гальмівних нейронах, які регулюють активність дофамін-вивільняючих,
– розповів автор роботи Роджен Адан.
Експерименти на моделях тварин показали, що деякі з цих гальмівних нейронів придушують пошук їжі в моменти голоду, а інші – в момент насичення.
Виявляється, лептин грає ключову роль в ланцюзі, що об'єднує середній мозок і лімбічну систему,
– додали автори дослідження.
За допомогою націлення на ці нейрони у подальших експериментах вчені протестують нові стратегії лікування ожиріння чи анорексії.