Чому цибуля подразнює очі

В цибулі місяться речовини, які захищають її від шкідників. У процесі росту рослина засвоює сірку із землі, у результаті утворюються сульфоксиди амінокислот.

Також на тему: Як правильно полоскати горло

Коли хтось надкушує цибулю або розрізає її, сульфоксиди та цибульні ферменти вивільняються, внаслідок чого утворюється сульфенова кислота. Вона нестабільна і перетворюється в газ син-пропантіал-S-оксид. Він потрапляє у повітря і вступає в контакт з очима. Слізні залози подразнюються та виробляють сльози.

На щастя, гази, які утворюються при нарізанні цибулі, не є небезпечними для зору. Сльози зазвичай виникають приблизно через 30 секунд після розрізання цибулини і припиняються через п'ять хвилин, коли з цибулі повністю випаровується син-пропантіал-S-оксид.

Як не плакати під час нарізання цибулі

Щоб лити менше сліз при різанні цибулі, можна спочатку охолодити її протягом 30 хвилин – це робить менш активними ферменти. Потім потрібно зрізати верхівку і очистити шкірку, залишивши недоторканим корінь. Саме в ньому міститься найвища концентрація сірчаних сполук, через які сльозяться очі.

Ще один варіант – нарізати цибулю в мисці з водою. Це знизить виділення сльозогінного газу. Також можна відкрити вікно або нарізати цибулю над увімкненою витяжкою.