Більшість дорослих на планеті (близько 65%) не переносять лактозу. Цей вуглевод міститься у молочних продуктах, який завжди засвоюється через оболонку тонкого кишківника і розщеплюється ферментом лактазою. Коли лактаза відсутня, лактоза потрапляє до товстого кишківника. Там бактерії метаболізують лактозу, виробляючи суміш газів (діоксид вуглецю та метан), що спричиняє різні кишкові проблеми.
Також на тему Наскільки корисні протеїнові батончики
Однак вчені зʼясували, що вживання молока при дефіциті лактази може мати позитивний ефект: неперетравлена лактоза стає їжею для бактерій, що призводить до збільшення їхньої різноманітності та допомагає знижувати ризик діабету 2 типу.
Нове дослідження непереносності лактози
Вчені дійшли до цього висновку, вивчивши генотип, мікробіом кишківника та рівні метаболітів у крові у 12 тисяч учасників Дослідження здоров'я іспаномовної спільноти за період спостереження у шість років.
Вчені оцінювали вживання молока за допомогою двох дієтичних інтерв'ю (учасників просили перерахувати всі продукти та напої, які вони вживали за останні 24 години) та опитувальника про харчові уподобання. В результаті було встановлено, що збільшення вживання молока на одну порцію на день знижувало ризик діабету 2 типу на 30% в учасників з неактивним геном лактази. Цей зв'язок між вживанням молока, генотипом лактази та ризиком діабету 2 типу потім підтвердили у Британському біобанку на 167 тисячах людей.
Молоко сприяє росту корисних бактерій
При аналізі мікробіому в учасників дослідження було виявлено чітку зміну кількості кишкових бактерій, зокрема біфідобактерій. Крім того, у споживачів молока з браком лактази виявилися зміни у профілях метаболітів у крові (наприклад, збільшення рівня індолпропіонату – корисного метаболіту кишківника). Ці зміни пов'язані з певними бактеріями, асоційованими з молоком.
Це нове дослідження вносить важливі уточнення до нашого розуміння непереносності лактози. Багато років було заведено вважати, що людям з такою проблемою краще уникати вживання молока. З'явилися навіть продукти, які не містять лактози. Тепер же, навпаки, з'ясовується, що навіть ті, хто має непереносність, можуть отримати користь від вживання молока.