Автори експерименту досліджували нейронну активність пацієнтів з епілепсією, пише Nature Human Behaviour.

Також на тему: Як покращити роботу мозку: поради лікаря

Піддослідним показували пари слів, наприклад, "рука-яблуко", а через деякий час демонстрували одне з них і просили згадати друге. Виявилося, що є ряд слів, які більшості учасників вдавалося згадати легше або важче за все, і це не було пов'язано з з'єднанням в пари. Цікаво, що рідкісні слова запам'ятовувалися краще, ніж ті, які вживаються в повсякденному житті.

Пізніше в схожому експерименті в онлайн-форматі взяло участь майже 3000 добровольців. Результат виявився однаковим. Дослідники спробували пояснити це за допомогою моделі пошуку асоціативної пам'яті, яка нагадує схему понять з деякими найбільш прохідними "вузлами".

Пам'ять працює як пошукова система

Вчені створили програму, щоб припустити, які слова будуть краще запам'ятовуватися. Вона ґрунтувалася на корпусі даних книг, новин і статей Вікіпедії.

Виявилося, що найбільш запам'ятовувані слова не з'являються в текстах частіше, а абстрактні поняття не обов'язково важкі для запам'ятовування. Зате слова, семантично схожі або пов'язані зі значеннями інших слів, запам'ятовуються набагато легше. Випробовувані вгадували їх з більшою ймовірністю.

Ці слова є свого роду центрами трафіку в нейронних мережах – так само, як в пошукових системах, які підказують нам потрібне слово, коли ми тільки починаємо вводити запит.