Перше дослідження ефективності вітаміну D
Перше випробування провели у Великій Британії в період з грудня 2020 року по червень 2021 року, воно охоплювало 6200 дорослих (16 років і старше), які не вживали добавки вітаміну D на момент реєстрації.
Також на тему: Знайшли простий спосіб зменшити ризик зараження та смерті від коронавірусу
Половині (3100 учасників) було запропоновано аналіз крові на вітамін D, а ті, у кого було виявлено низький рівень вітаміну D (2674; 86%), отримували або 3200 МО/день, або 800 МО/день добавки вітаміну D протягом шести місяців, тоді як інша половина (контролі) не добавок.
Жодна з доз вітаміну D не виявила жодного впливу на гострі інфекції дихальних шляхів або випадки COVID-19, підтверджені ПЛР-ПЦР протягом шестимісячного періоду спостереження. Кількість побічних явищ була однаковою між групами, і жодної серйозної побічної події не було пов’язано з добавками.
Друге дослідження ефективності вітаміну D
Друге випробування було проведено в Норвегії в період з листопада 2020 року по червень 2021 року з використанням жиру печінки тріски, який містить низькі дози вітаміну D і вітаміну A, а також омега-3 жирних кислот.
Загалом 34 741 дорослий (18 – 75 років), які не використовували добавки вітаміну D, отримували 5 мл риб’ячого жиру або 5 мл плацебо (кукурудзяна олія) щодня протягом шести місяців.
Більшість учасників (86%), які пройшли тестування, мали достатній рівень вітаміну D на початку дослідження. Знову ж таки, дослідники не виявили впливу риб’ячого жиру на гострі респіраторні інфекції або COVID-19 порівняно з плацебо.