Ендокринолог Марія Черненко розповіла для Anywell в яких випадках призначають комбіновані оральні контрацептиви (КОК) не для контрацепції.

Читайте також: Методи контрацепції для жінок та чоловіків: ефективність та побічні ефекти

Найчастіше призначають КОК для того, аби знизити гіпорендрогенію – підвищене вироблення тестостерону, що супроводжує синдром полікістозних яєчників. Синдром проявляється нерегулярними місячними (початкова скарга жінок), а надалі – проблемами з овуляцією та неможливістю завагітніти.

Гіперандрогенію можуть викликати також проблеми в роботі надниркових залоз. Якщо такі проблеми виявляються на пізніх стадіях, вилікувати їх вдається не завжди. А от на ранніх стадіях проблему можуть вирішити оральні контрацептиви.

Перед початком планування вагітності, КОК можна вчасно скасувати.

Як діють гормональні контрацептиви

Всі оральні контрацептиви будуть покращувати стан шкіри та волосся на голові, зменшувати ріст волосся по тілу, якщо вони ростуть інтенсивно.

КОК містять і естрогени, і прогестини. Їх комбінація стабільна та має вивірене співвідношення, що призводить до того, що гіпофіз виробляє менше тестостерону, який у свою чергу, не стимулює яєчники до надлишкового вироблення гормону.

Ризики використання КОК не з метою контрацепції

Варто пам’ятати, з якою б метою не призначалися оральні контрацептиви, ризики будуть однаковими. Найбільша небезпека під час використання КОК – ризик тромбозів та розвитку раку молочної залози.

Призначаючи КОК, ендокринолог запитує, чи планує жінка вагітність у найближчі рік-півтора. Якщо так, контрацептиви не призначаються, адже ефект від них може зберігатися і через місяць застосування. Однак, для максимального результату КОК варто приймати мінімум рік. Іноді, якщо протипоказань немає, контрацептиви призначаються на 5-10 років.

Хороша новина в тому, що препарати постійно удосконалюються. Сучасні набагато безпечніші за ті, що були раніше, побічних ефектів спостерігається значно менше. Позаяк, призначення КОК вимагає контролю лікаря, важливо не призначати контрацептиви самостійно, керуючись порадами подруги чи фармацевта.


Не варто призначати КОК самостійно

Хто призначає оральні контрацептиви

Призначення КОК має вирішуватися декількома лікарями, як мінімум ендокринологом та гінекологом. В обов’язковому порядку проводять мамографію та УЗД органів малого таза, оцінити результати повинен профільний лікар. Корисним може бути сімейний лікар, який узгоджуватиме процеси.

КОК при акне, але відсутності синдрому полікістозних яєчників

Досвідчені дерматологи рекомендують сходити до ендокринолога і перевірити стан гормонів аби визначити чи є проблема та наскільки вона глибока.

Якщо порушення незначні, користь від призначення КОК може не переважати ризики.

В такому разі краще лікувати шкіру шляхом косметичних процедур та інших рекомендацій дерматолога. Адже, сучасні препарати локальної дії, зокрема ізоретиноїди, можуть бути достатньо ефективними при акне.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.