Аменорея може бути пов'язана із харчуванням та вагою жінки, пояснила лікарка-гінеколог Негрич Оксана. Зокрема, кореляція відбувається, як у випадку недостатньої ваги, так і при надлишковій масі тіла.

Дивіться також Чи можна прискорити або відтермінувати місячні

  • Низька маса тіла

Іноді різке схуднення призводить до функціональної гіпоталамічної аменореї, коли внаслідок різкого дефіциту калорій, хронічного стресу чи надмірних фізичних навантажень зменшується секреція гонадотропін-рилізинг-гормону у гіпоталамусі.

Як пояснила гінекологиня, це призводить до порушення синтезу гонадотропінів, відсутності нормального фолікулярного розвитку і овуляції: відповідно менструації припиняються, а рівень естрогенів різко падає.

Негрич Оксана – гінекологиня

“Це може стати причиною ановуляторного безпліддя, сексуальної дисфункції та зниження мінеральної щільності кісток. Крім того, у таких жінок спостерігається також високий рівень гормону стресу – кортизолу, низький рівень інсуліну в сироватці крові, низький рівень трийодтироніну (гормон щитовидної залози).
  • Надлишкова вага та ожиріння

Крім гормональних порушень та зниженої здатності до запліднення у жінок з ожирінням надлишок жиру працює як ендокринний орган. Відтак, за словами лікарки, жирова тканина виробляє низку біоактивних молекул, адипокінів, які впливають не тільки за метаболічні зміни по всьому тілу, але й на дозрівання яйцеклітин.

Також при надлишковій вазі рівень чоловічих статевих гормонів значно зростає. А разом із гормональними змінами це може призвести до вторинної аменореї та безпліддя.

Оксана Негрич – гінекологиня

“Цей стан можна врегулювати швидко (але тимчасово) за допомогою гормональної терапії. А можна спробувати нормалізувати вагу і додати собі здоров'я в цілому, а не тільки в плані репродуктивної функції”.

Ба більше, лікарка наголосила, що нерідко овуляція відновлюється при втраті всього 5 – 10% ваги.

Оксана Негрич радить жінка пам'ятати основні складові здоров'я:

  • 50% – спосіб життя
  • 20% – навколишнє середовище
  • 20% – медичне обслуговування
  • 10% – спадковість

"Для жінки дуже важливо бути здоровою. Не нехтуйте собою і зберігайте розумний баланс! Ваше здоров'я у ваших тарілках", – додала гінекологиня.