Команда вчених з Університету Мічигану і Державного університету штату Огайо відкрила новий підтип імунних клітин, які можуть зупиняти відмирання нейронних клітин і навіть відновлювати зв'язки між ними. Дослідження опубліковане у журналі Nature Immunology.
До теми Хвороба Альцгеймера: причини, профілактика та найпоширеніші міфи
Дослідники виявили, що новий підтип паличкоядерних (незрілих) нейтрофілів виробляють специфічні фактори росту. На них активно реагують нейрони з серйозними пошкодженнями. Під час активності цих клітин нервові волокна починають відновлюватися й рости знову. Тобто тканини центральної нервової системи не лише знижують завдану шкоду, а й можуть її компенсувати.
Попри дуже ранню стадію вивчення нового підтипу нейтрофілів, відкриття виглядає вкрай перспективним. Адже якщо науковці зрозуміють механізми їхньої роботи, вони зможуть її зімітувати та створювати ліки для боротьби з нейродегенеративними захворюваннями.
Результати ранніх досліджень
У лабораторних умовах (in vitro) за допомогою нейтрофілів вдалося відновити зоровий нерв і спинний мозок. Успішні експерименти на мишах (in vivo) теж виглядають перспективними. У наступній роботі вчені планують дослідити дію нових імунних клітин на людських тканинах.
Нейродегенеративні захворювання заведено класифікувати за клінічними проявами певних структур нервової системи:
- хвороби, які проявляються деменцією (хвороба Альцгеймера, хвороба Піка тощо),
- екстрапірамідними синдромами (хвороба Паркінсона, хвороба Гентінгтона та інші),
- мозочковою атаксією (мозочкові дегенерації),
- ураженням рухових нейронів (бічний аміотрофічний склероз, спинальні аміотрофії тощо).