Канадські вчені з Оттавського університету разом з колегами з Інституту гідробіології Китайської академії наук редагували гени у рибок даніо і спостерігали, як мутації позначаються на спарюванні особин, пише PNAS.

Також на тему: Для чого жінкам та чоловікам тестостерон

В одному з дослідів вчені виявили, що зміна пептиду секретограніна-2 призводило до того, що зовні здорові самці переставали цікавитися самками й не запліднили ікринки.

Зазвичай через кілька хвилин після першої зустрічі самець слідує за самкою, та викидає яйцеклітини в воду, і самець їх тут же запліднює. У генетично модифікованих парах запліднення відбувалося тільки в одному з десяти випадків.

Рибки допомогли знайти новий статевий гормон
Рибки допомогли знайти новий статевий гормон / Фото rubkavdoma.com.ua

Уточнюється, що секретогранін-2 – це великий білок, який необхідний для нормального функціонування клітин мозку і для контролю таких функцій організму, як ріст і розмноження. Цей білок є не тільки у риб, але і в інших тварин і людини.

Як це допоможе людям

Вчені виявили, що він може бути розділений на частини спеціальними ферментами, і що один його невеликий фрагмент, званий пептидом секретоневріна, важливий для стимуляції статевої функції.

Вченим вдалося частково відновити статеву функцію у генетично модифікованих риб за допомогою одноразової ін'єкції пептиду секретоневріна. Дослідники вважають, що пептид діє на клітини мозку і гіпофіза, збільшуючи вивільнення гормонів.

Ми виявили нові гени, які регулюють репродукцію, а пептид секретоневріна сам по собі є новим гормоном,
– заявляють вчені.

У перспективі дослідники планують використовувати генетично змінених рибок даніо як лабораторні моделі для вивчення інших факторів, пов'язаних з розмноженням.