Найлегший хімічний елемент, який надає повітряним кулям плавучість у повітрі, водночас допомагає у функціонуванні важливим апаратам медичної діагностики. МРТ не працюватиме без 2000 літрів рідкого гелію, який забезпечує магнітам достатнє робоче охолодження.

Варте уваги Індія знищить 100 мільйонів доз вакцин проти коронавірусу: яка причина

У США заявили про дефіцит рідкого гелію

Гелій – невідновлюваний хімічний елемент, який залягає глибоко в земній корі – закінчується. Тому лікарі занепокоєні тим, як спланувати майбутню діяльність медичної діагностики при малому запасі цього газу.

Професор радіології в школі медицини Джона Хопкінса Махадеваппа Махеш наголосив, що гелій став серйозною проблемою. Постачання цього хімічного елементу нестабільні вже декілька років.

У США розраховували, що дефіцит гелію на їхньому внутрішньому ринку заповнить Росія. Нове підприємство мало забезпечити постачання з 2022 року. Однак у січні 2021-го там сталася пожежа. Хоча російська компанія могла б забезпечити необхідну кількість гелію для США, там відмовляються від цієї пропозиції через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Наразі чотири з п'яти великих постачальників гелію США запровадили нормування цього елемента. Американські постачальники віддають пріоритет галузі охорони здоров'я, скорочуючи постачання гелію менш важливим клієнтам.

Читайте також Скандал у Британії: потерпілі, які заразились під час переливання крові, отримають компенсації

Навіщо МРТ потрібен рідкий гелій

Апарати МРТ є основним інструментом закладів охорони здоров'я із 1980-х років. Ці прилади забезпечують зображення, які дозволяють лікарям бачити окремі елементи органів, кісток і тканин, які часто не видно на рентгенівських знімках. МРТ допомагає лікарям діагностувати пухлини головного мозку, інсульти, травми спинного мозку, захворювання печінки та рак. На думку експертів, ці тривимірні зображення немає чим замінити.

Аби детально просканувати людське тіло в МРТ, використовуються магнітні поля та радіохвилі. Коли пацієнт лежить всередині трубчастого магнітного поля, атоми його тіла злегка резонують із сильними магнітними струмами.

До речі Протипоказання для мобілізації: які хвороби у переліку

Потім імпульси радіохвиль повідомляють датчикам машини, де і які тканини розташовані, після чого апарат створює їхнє візуальне відображення. Через високу потужність ці магніти швидко нагрівалися, тому після використання їх поміщали у великі ванни з гелієм для охолодження.

Вдалої заміни гелію немає

GE Healthcare та Siemens розробляють МРТ, яким знадобиться менша кількість рідкого гелію. Нещодавно представили апарат, який потребує лише 0,7 літра гелію. Однак він не буде широко доступними.

Заміна 12 000 апаратів МРТ у США, кожен з яких важить понад 22 тонни – це зовсім не швидке рішення. Тим часом американські лікарні продовжують встановлювати звичайні апарати МРТ, щоб задовольнити попит на діагностичні сканування.