Суть дослідження

Попередньо вчені вже знали, що коронавірус може викликати серцеву недостатність або пошкодження серця у в цілому здорових людей, що викликало тривогу у кардіологів.

До теми Як коронавірус впливає на серце: результати ультразвукового дослідження

Навіть у деяких спортсменів після зараження COVID-19, пізніше з'явилися рубці в серці,
– розповів дослідник, доктор медичних наук Корі Дж. Лавін.

Лавін разом з командою використовували стовбурові клітини для створення тканини, яка моделює скорочення серцевої тканини людини.

Вчені також довели, що загибель клітин і втрата волокон серцевого м'яза можуть відбуватися навіть при відсутності запалення.

Запалення може бути другим ударом в порівнянні з пошкодженням, викликаним вірусом, але власне запалення не є вихідною причиною пошкодження серця,
– сказав Лавін.

Досі вчені не бачили подібного впливу вірусів на серце

SARS-CoV-2 унікальний за впливом на серце, особливо на імунні клітини, які реагують на інфекцію. При COVID-19 в імунній відповіді домінують імунні клітини, що називаються макрофагами, моноцитами і дендритними клітинами. Для більшості інших вірусів, що вражають серце, діють Т-клітини і В-клітини імунної системи.

COVID-19 викликає іншу імунну відповідь в серці в порівнянні з іншими вірусами, і ми поки не знаємо, що це означає. Але імунні клітини, які ми бачимо у хворих COVID-19, пов'язані з хронічним захворюванням,
– резюмував Лавін.

Чому вчені не можуть однозначно встановити вплив коронавірусу на серце?

Є складність вивчення серцевої тканини у пацієнтів з COVID-19. Дослідники змогли підтвердити свої висновки, вивчивши тканини 4 пацієнтів з COVID-19, у яких було пошкодження серця, пов'язане з інфекцією, але необхідні додаткові дослідження.