Отримані дані проливають нове світло на те, чому Омікрон так швидко поширюється. І можуть допомогти пришвидшити розробку ефективніших методів лікування. Щоправда, дослідження нині проходить експертну оцінку та доступне лише у вигляді препринта.

Важливо Від голови до п'ят: як тривога руйнує наш організм

Що вивчали у цьому дослідженні

Варіант Омікрон особливий тим, що має 37 мутацій у шиповому білку. Це в 3 – 5 разів більше мутацій, ніж у будь-якого іншого відомого нам варіанту SARS-CoV-2.

Шиповий білок – що це?
Або S-білок – одна зі складових вірусу SARS-CoV-2, яка відповідає за те, як вірус прикріплюється до людських клітин і заражає їх. Також до нього прикріплюються антитіла, щоб нейтралізувати вірус.
Тож навіть невеликі мутації у шиповому білку можуть мати велике значення для того, як вірус передається, лікується та піддається профілактиці.

Тому науковці вирішили дослідити цю частину Омікрону на молекулярному рівні.

Що показав аналіз

  • Кілька мутацій (R493, S496 та R498) створюють нові сольові містки та водневі зв'язки між шиповим білком та рецептором клітини людини, відомим як ACE2. Це збільшує спорідненість зв'язування – наскільки сильно вірус прикріплюється до клітин людини.
  • В цілому, результати показують, що Омікрон краще зв'язується з клітинами людини, ніж початковий вірус SARS-CoV-2 з Уханю та навіть варіант Дельта.
  • При цьому експерименти підтверджують те, що S-білок Омікрону набагато краще, ніж інші варіанти, допомагає уникнути моноклональних антитіл, які зазвичай використовуються для лікування. А також краще уникає імунітету, утвореного внаслідок вакцинації чи інфікування вірусом.

Вакцинація дає стійкіший імунітет

Варто зауважити, що Омікрон був менш стійким до імунітету внаслідок вакцинації у порівнянні з природним набутим імунітетом у невакцинованих пацієнтів із COVID-19. Це говорить про те, що вакцинація залишається нашим найкращим захистом.

Хороша новина полягає в тому, що знання молекулярної структури S-білка дозволить розробити ефективніші методи лікування Омікрону та споріднених до нього варіантів у майбутньому. Розуміння того, як вірус прикріплюється до клітин людини та заражає їх допоможе віднайти методи лікування, які порушують цей процес та нейтралізують вірус.

Що чекати від Омікрону: дивіться відео