Досліджень на цю тему наразі мало, а їх результати не можна вважати репрезентативними, проте, попередньо вдалося встановити, що кондиціонери таки дійсно можуть сприяти поширенню коронавірусу. Але вони не можуть бути його джерелом, пише BBC.

Читайте також Як швидко коронавірус заражає поверхні: нові дані

Випадок передачі через кондиціонер у Китаї

Вперше про роль кондиціонерів у поширенні коронавірусу заговорили після дослідження китайських науковців про ресторан в місті Ухань. Тоді встановили, що 9 людей підхопили коронавірус, коли сиділи неподалік кондиціонеру в ресторані.

За даними науковців, вірус поширився від однієї відвідувачки, яка мала слабкі симптоми коронавірусної хвороби. Вона сиділа навпроти кондиціонеру. А вже згодом у дев'ятьох людей, які були в закладі і сиділи за сусідніми столиками, виявили захворювання, при цьому, вони не мали прямого контакту із жінкою, не розмовляли з нею і були на відстані.


В багатьох громадських місцях встановлені кондиціонери / Фото Unsplash

Сумніви та аргументи щодо подібної передачі вірусу

Важливо пам'ятати, що вибірка цього дослідження була малою, а умови не були лабораторними. Відтак, науковців мають підстави для сумнівів.

Деякі вчені наводять у приклад випадок на круїзному лайнері Diamond Princess, де з трьох тисяч людей на борту захворіли понад 700, і багато з них — вже після запровадження карантину на судні.

Лікарі припустили, що не останню роль тут зіграла система кондиціонування лайнера.

Важливо розуміти: джерелом коронавірусу кондиціонер бути не може, адже вірус передається лише від людини до людини. Але системи кондиціонування можуть збільшити зону зараження, якщо в приміщенні перебуває інфікований.

Чому кондиціонер збільшує ризики зараження

Кондиціонування – це фактично циркуляція того самого повітря.

Коли вмикають кондиціонер, повністю зачиняють вікна. Кондиціонер працює таким чином, що він забирає повітря з приміщення, охолоджує його і повертає назад. Тобто створює рециркуляцію того самого повітря, – розповів Данило Бріндак, лікар-гігієніст Центру громадського здоров'я при МОЗ.

Тож коли людина, заражена вірусом, чхає, дихає чи кашляє, потік повітря з кондиціонера може розносити ці краплини, хоча й не дуже далеко.


Іноді терпіти спеку та задуху небезпечніше / Фото Unsplash

То чи можна користуватися кондиціонером?

Кондиціонер у власній квартирі чи будинку безпечніший, ніж у людних місцях.

Якщо говорити про офіси та ресторани, то ризики вищі.

Головна порада фахівців – регулярно провітрювати приміщення.