Звіт є результатом дворічної роботи 28 провідних світових експертів у сфері державної політики, міжнародного управління, епідеміології, вакцинології, економіки, міжнародних фінансів, сталого розвитку та психічного здоров’я, а також консультацій з понад 100 іншими учасниками 11 глобальних ініціатив.

Також на тему: Нова хвиля коронавірусу в Україні: наскільки небезпечна та як не захворіти

Походження коронавірусу

Джерело походження SARS-CoV-2 залишається невідомим. Існують дві основні гіпотези. Перша передбачає, що вірус виник у дикій природі, або на звірофермі чи пташиному ринку – у місці, яке досі не визначене. Друга гіпотеза полягає в тому, що мала місце ситуація в ході дослідження вірусів, можливо, під час їхнього польового збору або витоку з лабораторії,
– йдеться в звіті.

Члени комісії дотримуються різних поглядів щодо ймовірностей тієї чи іншої причини, які потребують подальшого наукового дослідження.

Інші важливі висновки

  • SARS-CoV-2 міг з'явитися при дослідженні коронавірусів. Зараження могло статися як від природного вірусу, так і від зміненого в лабораторії.
  • Незалежне, прозоре та науково-обґрунтоване розслідування біоінженерії вірусів SARS, що велося перед спалахом COVID-19, здійснено не було. Експертам не надали доступу до лабораторних комп'ютерів, баз даних, поштового листування інститутів, які займалися такими дослідженнями.
  • Дослідити профільні лабораторії США не вдалося, як і вивчити деталі лабораторних робіт в Ухані. Національні інститути охорони здоров'я США відмовилися розкрити подробиці досліджень вірусів SARS.
  • Всесвітня організація охорони здоров'я була надто обережною та повільною у кількох питаннях боротьби з поширенням вірусу. Так само діяли й багато урядів, особливо у країнах Південно-Східної Азії.
  • Щоб підвищити здатність світу реагувати на пандемії, комісія закликає трансформувати ВООЗ і підкріпити її шляхом значного збільшення фінансування та більшої участі глав держав, які представляють кожен регіон, для кращої підтримки прийняття рішень і дій, особливо щодо невідкладних і суперечливих питань.
  • У звіті також критикується реакція різних держав на COVID-19, яка часто включала суперечливі рекомендації щодо охорони здоров’я та погане впровадження заходів у сфері охорони здоров’я та соціальних заходів, таких як носіння масок для обличчя та вакцинація.