Робота науковців опублікована в журналі International Journal of Cancer.
Читайте також: Вчені знайшли спосіб виявити рак на ранніх стадіях
У дослідженні використали дані понад тисячу пацієнток з захворюваннями молочної залози та 621 пацієнта з раком передміхурової залози.
До контрольної групи увійшли майже 2 тисячі чоловіків та жінок без онкохвороб. Вчені дослідили харчові звички та режим сну добровольців, а також до якого хронотипу відноситься кожна людина.
Таким чином вчені зробили висновок, що ті, хто їли до нічного сну, мали на 16% менший ризик розвитку раку молочної залози та на 26% – раку простати у порівнянні з тим, хто лягав спати після вечері.
Пізня вечеря може спричинити розвиток раку
Найбільше різниця помітна у "жайворонків" і у тих людей, які дотримувалися стандартних рекомендацій з профілактики раку, наприклад, підтримував здорову масу тіла і не зловживав алкоголем.
До слова, американські науковці у результаті дослідів встановили сполуки, які здатні пригнічувати ріст і поширення раку.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.