Як виникла мутація

4 грудня Велика Британія оголосила, що виявила новий штам коронавірусу в 60 регіонах країни, про це відразу сповістили ВООЗ. Чому виникла мутація наразі невідомо, ймовірно, це сталось через те, що вірус атакував пацієнта з ослабленою імунною системою, яка не змогла його подолати. Замість цього організм цієї людини став сприятливим середовищем для мутації коронавірусу. Наскільки небезпечна нова мутація та чи вплине вона на ефективність вакцини, розібрався 24 канал.

Читайте також Новий штам коронавірусу з Британії: МОЗ України надало нові рекомендації

N501Y – нова мутація вірусу SARS-CoV-2

N501Y – саме таку назву отримав новий штам коронавірусу, наразі поки невідомо, чи справді мутація становить небезпеку людству, адже коронавіруси мають здатність мутувати і це не є чимось унікальним. Зокрема, уже виникала мутація в Європі в лютому – D614G, влітку в Іспанії реєстрували мутацію A222V, але це ніяк не вплинуло на захворюваність загалом.

Чому коронавірус мутує?

Це РНК-вірус, тобто сукупність генетичного матеріалу, який при контакті з господарем створює нові копії себе. Зазвичай такі зміни для РНК-вірусів є нормальними.

Що точно відомо про мутацію британського штаму

  • Вперше цей новий штам виявили ще у вересні, а вже в листопаді приблизно 25% всіх заражень в Лондоні реєстрували саме новим штамом коронавірусу, наразі це понад 65% від загальної кількості інфікувань COVID-19.
  • Прем'єр-міністр Борис Джонсон сказав, що новий штам може бути на 70% заразнішим і саме з цієї причини на 0,4 може вирости індекс репродукції. Але є науковці, які переконують, що такі розрахунки завищенні.
  • Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) зареєстрували випадки інфікування новим штамом вірусу, який збігся з британськими, в Нідерландах, Австралії та Данії. Окрім того, про новий, заразніший варіант коронавірусу раніше повідомляли і в Південно-Африканській Республіці. Однак чи споріднена африканська мутація з британською, поки невідомо.

Цікаво "Новий різновид" коронавірусу в Британії: що означає і чи варто хвилюватися

Огляд науковців

Йдеться про потенційно важливі зміни 17 характеристик. Зміни стосуються шиповидного білка, який власне й відповідає за інфікування клітин, та завдяки якому, коронавірус інфікує організм.

Одна з мутацій, N501Y, відповідальна за найважливішу частину цього шипа, відому як рецептор-зв'язуючий домен (RBD).


Вчені тепер не мають повного розшифрованого геному вірусу / Фото Unsplash

Що конкретно може змінити мутація в ході пандемії

Науковці побоюються, що мутації роблять менш ефективними лікування хворих за допомогою переливання крові пацієнтів, які вже перехворіли на COVID-19.

Симптоми нового штаму такі ж як при COVID-19. А ось, щодо вищої смертності від нового виду коронавірусу, то поки немає жодних підстав так вважати.

Нова мутація хоч і поширюється швидше, вона не викликає серйозніших ускладнень, ніж SARS-CoV-2.

Втім, варто розуміти, якщо хворих стає більше, це створює додаткове навантаження на медичну систему.

Чи буде вакцина ефективною проти нового штаму вірусу

У ВООЗ переконують, що так та пояснюють це тим, що всі 3 готові наразі вакцини – BNT162b2 від Pfizer, Moderna та AsrtaZeneca (Оксфордського університету) викликають імунну відповідь організму на існуючий спайк-білок коронавирусу.

За даними виробників, їх вакцини налаштовують імунну систему на те, щоб вона атакувала різні складові вірусу, а це значить, що навіть попри те, що частина шипа мутувала, вакцини як і раніше будуть ефективні.

Також є ймовірність, що вакцину проти коронавірусу необхідно буде регулярно видозмінювати, як у випадку з вакциною проти грипу.


Новий штам COVID-19 / Інфографіка 24 каналу

Актуально Мутований штам COVID-19 у Великій Британії: які країни закрили сполучення з Туманним Альбіоном